Juhatus
2018 september - 2019 juuni
- Allan Aksiim (esimees)
- Kristel Jakobson
- Karl Lembit Laane
2018 aprill - 2018 september
- Allan Aksiim (esimees)
- Eleri Pilliroog
- Sven Anderson
2018 jaanuar - 2018 aprill
- Eleri Pilliroog (esimehe kt)
- Sven Anderson
2017 oktoober - 2017 detsember
- Taavi Vanaveski (esimees)
- Eleri Pilliroog
- Sven Anderson
2016 oktoober - 2017 september
- Reelika Alunurm (esimees)
- Silvia-Kristiin Kask
- Mariliis Vaht
2016 mai - 2017 september
- Reelika Alunurm (esimees)
- Mari Anne Rosalie Valberg (neiup. Leškina)
- Silvia-Kristiin Kask
2015 mai -2016 mai
- Martin Noorkõiv (esimees)
- Liina Hirv
- Mari Anne Rosalie Valberg (neiup. Leškina)
2014 aprill - 2015 mai
- Kaspar Kruup (esimees)
- Martin Noorkõiv
- Marge Vaikjärv (neiup. Arge)
2013 mai - 2014 aprill
- Kaspar Kruup (esimees)
- Martin Noorkõiv
- Marge Vaikjärv (neiup. Arge)
2012 mai - 2013 aprill
- Erik Raudsepp (esimees)
- Kaspar Kruup
- Oliver Rosenbaum
Aruanded
Õppeaasta 2020/2021 — sügissemester
TÜÜE arendamine
Juhatuse kohtumised kõigi üliõpilaskogudega
Augustis ja septembris kohtusime pea kõigi üliõpilaskoguga, v.a psühholoogia ja Tartu observatooriumi, ning tutvustasime esindamise lisavõimalusi väljaspool üliõpilaskogu, tuletasime meelde, kellega ja millises vormis üliõpilaste esindamisel suhelda ning leppisime kokku vastastikused ootused ja suhtluskorra.
TÜÜE esitleb
Sügisel alustatud üritustesari “TÜÜE esitleb” kaasab tudengeid kord kuus vestlusõhtu või sotsiaalse koosviibimise näol. Sügissemestril õpiväljundite teemalist hariduspoliitilist kampaaniat käsitlenud vestlusõhtute madalast osalusportsendist järeldame, et peame leidma kõnetavamaid teemasid. Enim oli osalejaid koosviibimisel EscapeTartus.
Väljasõit
Sügisesel väljasõidul Sokka puhkekeskusesse 19-20. septembril oli osalejaid ca 70. Positiivset tagasisidet sai kaunis asukoht, sisukad teemapüstitused (vaimne tervis, digiareng, keskkond, eesmärgistamine, välistudengid ning seisukohtade uuendamine) ja õhtune programm, sealhulgas saunade võimalus. Tagasisidega on võimalik tutvuda siin.
Volikogu koosolekud
Sügissemestril toimus kolm volikogu koosolekut (septembris, oktoobris ja novembris) ning üks e-hääletus volikogu uue liikme valimiseks. Suuremad otsustuskohad olid alusdokumentide reform, 2021. aasta eelarve vastuvõtmine ning üliõpilaskonna juhatuse liikmete palkade ja koormuste fikseerimine. Lähemalt saab lugeda volikogu aruandest.
Töögruppide kohtumised
Doktorantide töögrupp kohtus sügissemestril neljal korral ning arutas muu hulgas doktorantide tagasisideküsimustiku tulemusi ja juhendamise kvaliteeti. Kohtumised olid kakskeelsed ja avatud kogu üliõpilaskonnale. Jätkuv koostöö õppeosakonnaga kulmineerub kevadsemestril doktoriõpet puudutavate õigusaktide muudatusettepanekute esitamisega. Töögrupi Teamsi kanalis toimus jooksev sisendikorje teadusprorektoraadi teemadel.
Välisüliõpilaste töögrupp kohtus sügissemestril neljal korral. Aruteluteemad hõlmasid õppekvaliteeti ja võrdset kohtlemist, lisaks kaaluti koostöövõimalusi teiste rahvusvahelisi üliõpilasi koondavate tudengiorganisatsioonidega.
Õppekvaliteedi töögrupp kohtus kokku seitsmel korral ning võimaldas üliõpilaskonna büroos operatiivselt tagasisidestada rektoraadi ja õppekomisjoni materjale, aga ka algatada uusi protsesse, näiteks hea õppimise tava või aasta õppejõu statuudi muutmine.
TÜÜE arengu töögrupp kohtus sügissemestril viiel korral. Käsitleti ürituste korraldamist ja arengukava koostamist. Vaatamata sellele, et üritusi on toimunud, võib töögrupis täheldada madalat motivatsiooni ja osalust.
Digiarengu töögrupp on teistest töögruppidest veidi erinev. See toimub koostöös TÜ digiarengu juhiga ning tegeleb eeskätt tudengi töölaua projektiga. Kolme Teamsi vahendusel kohtumise tulemuseks on tugev sisend projekti kirjeldusse ning edasisse käekäiku.
Digitaalne TÜÜE
Õppeaasta alguses kolisime Google’ist Microsofti pakutavasse pilveruumi ning sügissemestri lõpuga avame kõigile üliõpilasesindajatele ligipääsu TÜÜE Moodle’i kursusele, kust leiab kõik tööks vajalikud juhendmaterjalid.
Projektipraktika
Esmakordselt said üliõpilasesindajad võimaluse teenida oma tegevuse eest 6 EAP-d koostöös Futulab’iga loodud projektipraktika raames, mille juhendaja oli Trine Tamm. Praktika eesmärk on anda parem ülevaade sellest, kuidas oma tegevusi planeerida ja ellu viia. Liitus 25 esindajat, sh üliõpilaskonna esimees. Projektipraktika läbinuid oli aga vähem kui alustajaid, mille järeldusena tõdeme, et juhatuse, aine läbiviijate ja esindajate erinevad ootused nõuavad paremat kooskõlastust.
Jõulupidu
Virtuaalsel jõulupeol 17. detsembril osales umbes 50 esindajat. Mängisime virtuaalseid mänge (Among Us, Scribble) ning andsime üle tunnustused parimatele. Tunnustuste väljakuulutamiseks tegi TÜÜE büroo ka video, mida on võimalik vaadata siin.
Jõulupühade ajal ootas Tõllakuuris kõiki esindajaid kingipakk, mille on 28. jaanuari seisuga endaga võtnud 101 esindajat. Tagasiside on olnud meeletult positiivne ja seda kindlamalt leiame, et vabatahtlikku töö tunnustamise ja tänamise põhimõtteid arvestades on selline tegevus vajalik.
Tulemas
- Juhatuse kohtumised kõigi üliõpilaskogudega (märts).
- Üliõpilasesinduse loomise 101. aastapäeva tähistamine 15. mail.
- Uue arengukava koostamine.
Suhtlus ülikooliga
Tagasiside ülikooli strateegiakavanditele (finantsstrateegia, ruumilise arengu strateegia ning eesti keele ja rahvusvahelistumise põhimõtted).
Vastavalt Tartu Ülikooli arengukavale aastateks 2020—2025 koostas ülikool sügissemestril ka kolm täiendavat strateegiadokumenti: eesti keele ja rahvusvahelistumise põhimõtted, finantsstrateegia ning ruumilise arengu strateegia.
- Eesti keele ja rahvusvahelistumise põhimõtete täiendamiseks tegime ettepaneku lisada, et kõigile eesti keelt mitte valdavatele esindajatele oleks tagatud sisuline võimekus võtta osa oma nõukogu tööst ja selle võimaluse loomise vastutus peab lasuma struktuuriüksuse juhil. Ettepanekut võeti formaalselt arvesse mõistega “rööptõlkimine” ning selleks lubati rohkem kasutada tehnilisi lahendusi.
- Finantsstrateegiasse oli meil kaks suuremat ettepanekut — tuua selgelt välja investeeringukohad õppekvaliteeti (õppekonsultantide töö ja õpetamisalaste koolituste täiendav rahastamine, kollegiaalse tagasiside ülesehitamine ning tervikliku tagasiside- ja kvaliteedijuhtimisssüsteemi loomine) ja üliõpilaskonda (nt tudengiorganisatsioonide toetamine). Nende ettepanekutega ei arvestatud.
- Ruumilise arengu strateegia aruteludel arvestati meie ettepanekutega kujundada Maarjamõisast tudengitele ja töötajatele parem keskkond ka sotsiaalsest vaatepunktist, anda üliõpilasorganisatsioonidele õigus kasutada õppehooneid ning tagada ülikooli keskkonnasäästlik areng.
Senati briif
Iga kuu kohtume Tartu Ülikooli senati koosseisu kuuluvate üliõpilasesindajatega ja viime nad kurssi tulevase päevakorraga.
Senatisse jõudnud õigusaktide muudatustega on ametlikult vastu võetud kaks üliõpilasesinduse ettepanekut. Esimene neist puudutab õppekava statuuti ning sätestab, et nüüdsest saab programminõukogude üliõpilasesindajaid määrata ainult kooskõlastatuna struktuuriüksuse üliõpilaskoguga. Teine on seotud tasemeõppekulude hüvitamise tingimuste ja korraga ning selle järgi laieneb alates järgmisest õppeaastast õigus olla vabastatud õppetasu maksmisest ka kõigile töövõime puudusega tudengitele, kes on asunud õppima eestikeelsele õppekavale täiskoormusega.
Õppekvaliteet- ja korraldus
Igal reedel kohtuvad nelja valdkonna õppeprodekaanid, õppeprorektor ja üliõpilaskonna aseesimees hariduspoliitika valdkonnas. Õppeprorektoraadi kohtumine on põhiline kommunikatsioonikanal õppekvaliteedi ja -korraldusega seotud teemade avamiseks, milleks sügissemestril olid muu hulgas e-õpe, õppekavade tulemusrahastamine ja vaidluskomisjoni töö.
Õppeprorektoraadi kohtumisi täiendavad igakuised programmijuhtide aruteluhommikud, kus üliõpilasi esindab poliitikanõunik.
Üliõpilaste protestiliikumine õigusteaduskonnas
Sügissemestril kujunes õigusteaduskonna põhiliseks võitlustandriks magistritasandi sessioonõppe tasuliseks muutmine, mille vastu kogusid üliõpilased paari tunniga üle 300 allkirja. Nõuga aitas nii tudengeid kui nende esindajaid üliõpilasesinduse juhatus. Samuti võttis üliõpilaskonna esimees osa 9. novembril toimunud kohtumisest ülikooli esindajate ja üliõpilaste vahel. Õigusteaduskonna nõukogu ja senati üliõpilasesindajate vastuseis jäi vähemusse. Õigusteaduskonna tudengiaktivistid valmistuvad kohtuteeks.
RÜ101 ja TÜÜE 100 raamatu esitlus
Vanemuise lavalaudadel etenduma pidanud TÜÜE ja Raul Markus Vaiksoo koostööna valminud tantsulavastus “Oh, otsigem…” oli osa suurejoonelisest rahvusülikooli 101. aastapäeva pidustustest. Pandeemia tõttu veebi kahanenud ürituse jaoks filmiti etendus üles ERMi Mustas Kastis ning jõudis publikuni UTTV vahendusel.
TÜÜE 100. juubeli tähistamine jäi samuti pandeemia varju, ent olulise märgina ilmunud ajalugu kokkuvõtvat raamatut esitleti UTTV vahendusel üheskoos ülikooli uuenenud sõrmuse, tekli- ja rinnamärgiga.
Ühisprojektid — õpialade arendamine, liikuma kutsuv ülikool ja tudengiäpp.
Üliõpilasesindus võttis aasta lõpus ette õpialade revideerimise. Ajurünnakust koorus idee tänu õppeprorektori üleskutsele esitada üliõpilasesindusel taotlusi ülikooli arengufondi. Värskendamiseks valiti olemasolevad ja veel kasutamata alad neljas õppehoones — Lossi 36, Jakobi 2, Vanemuise 46 ja Ravila 19a. Koostöö kinnisvaraosakonnaga võimaldas lisada ka eskiisid projekti, millele soovime rahastust 120 000 euro ulatuses. Otsus tehakse veebruari lõpus või märtsi alguses.
Lisaks õpi- ja puhkealade projektile soovime luua kuvandi Tartu Ülikoolist kui liikuma kutsuvast ülikoolist. Koostöös turundus- ja kommunikatsiooniosakonnaga, personaliarenduskeskuse, liikumislabori ning spordi- ja füsioteraapia instituudiga esitame arengufondi taotluse 60 liikumisharjutusega video loomiseks. Videod on planeeritud üheminutilisteks ning neid saab rakendada nii loengutes kui ka laiemalt ülikooli turunduses.
Koostöös IT osakonna ja õppeosakonnaga on valminud taotlus õppija töölaua loomiseks, mis ühildab praegu eraldiseisvad platvormid (ÕIS ja Moodle, võimalusel e-post). Lisaks veebiplatvormile on 2022. aastaks plaanis luua sama funktsiooni täitev nutitelefoni rakendus.
Vaimse tervise tegevuskava ülikoolile
Viimase aasta jooksul on TÜÜE tegelenud Tartu Ülikooli arengukava 2025 juurde vaimse tervise heaolu tegevuskava loomisega, mille edastasime TÜ juhtkonnale 23. jaanuaril. Tegevuskava loomisse olid kaasatud tudengiesindajad, üliõpilasorganisatsioonid, personaliarenduskeskus ja Futulab.
Kohustuslik õppealane koolitus alustavale õppejõule
Üliõpilasesindus peab oluliseks õppejõudude õpetamisalaseid teadmisi arendavaid täiendkoolitusi. Õppeaasta alguses tegime rektoraadis ettepaneku muuta õpetamisalase koolituse läbimine alustavale õppejõule kohustuslikuks. See sai rektoraadi ja õppekomisjoni heakskiidu ning on fikseeritud arengukava rakenduskavas.
Tegevusterohke aasta akadeemilises komisjonis
Tulenevalt akadeemilise personali korralisest atesteerimiskohustusest oli atesteerimisel rekordilised 41 professorit. Kõigil kohtumistel olid üliõpilased esindatud ning õppeainete, -kavade ja üliõpilaste kvalitatiivse tagasiside põhjal anti edasi soovitused õpetamise arendamiseks.
Tulemas
- Koostöö kvaliteedinõunikuga (nt arengukava üliõpilaste ja õppekvaliteedi teemaliste punktide elluviimisel + ettevalmistused akrediteerimiseks)
Alates sügissemestrist on ülikoolis tööl kvaliteedinõunik Maiki Udam, kes vastutab arengukava õppekvaliteedialaste punktide elluviimise, institutsionaalseks akrediteerimiseks valmistumise ning ühtse kvaliteedisüsteemi loomise eest. Üliõpilaskonna juhatus on kvaliteedinõunikuga kohtunud ja esitanud muudatusettepanekud praeguse süsteemi parandamiseks. Kevadsemestril jätkub koostöö senati komisjoni kontekstis, kus üliõpilasi esindab Rait Bessonov. Komisjoni töö eesmärk on luua üleülikooliline kvaliteedikindlustamise süsteem. - ÕKE reform
Eelmise õppeaasta kevadsemestril moodustati ÕKE töörühm, mille liikmeteks olid üliõpilaskonna hariduspoliitika aseesimees ja õigusnõunik. Õigusaktide muudatuste tõttu nihkus suur osa tööst ÕKEga 2021. aastasse.
ÕKE läheb senatis muutmisele aprilli lõpus. Esmast üliõpilasesinduse tagasisidet oodatakse veebruaris, ametlikuks kooskõlastuseks vormistame oma ettepanekud märtsis. - Võrdse kohtlemise juhendi revideerimine
Eelmisel õppeaastal tõstatas üliõpilasesindus vajaduse muuta võrdse kohtlemise juhendit, sest kehtiva menetluskorra alusel ei ole võimalik vältida topeltrollis olevate menetlejate huvide konflikte. Sügissemestril moodustati vastav komisjon, mille liikmeks üliõpilaste poolt on üliõpilaskonna hariduspoliitika aseesimees, kuid pandeemia olukorrast tulenevalt komisjoni kokku kutsutud ei ole. Komisjoni juht, akadeemiline sekretär on lubanud, et juhend saab revideeritud kevadsemestri lõpuks.
Suhtlus üliõpilaskonnaga
Osalus tudengimessil
TÜÜE osales 9. septembril traditsioonilisel Ole Rohkem. tudengimessil, kus tutvustasime TÜÜE koosseisu, struktuuri ja tegevust huvikaitseorganisatsioonina. Endine poliitikanõunik Marge Vaikjärv ja TÜ üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane viisid läbi mängu õpiväljundite, õppijate huvide ja ühiskonna vajaduste seostest.
Hariduspoliitiline kampaania õpiväljundite teemal
Sügissemestril väldanud kampaania raames korraldas endine poliitikanõunik Marge Vaikjärv kolm aruteluõhtut ning avaldas viis artiklit koostöös UT ajakirjaga. Ehkki ajakirja kaudu suurendasime oma nähtavust tudengite seas, jäid vestlusõhtute osalused väikeseks. Viimase võtame parandamise eesmärgil kaasa järgmisteks kordadeks.
TÜ üliõpilaskonna esimehe pöördumised
Sügissemestri jooksul tegi üliõpilaskonna esimees seitse avalikku või poolavalikku pöördumist:
- semestri avaüritus TÜ peahoone ees 31. augustil [21:39],
- EÜL-i korraldatud meeleavaldusel Riigikogu ees 14. septembril,
- paneeldiskussioonis ülikooli eraraha kaasamise seminaril 12. oktoobril [1:09:00],
- rahvusvahelise üliõpilaspäeva videopöördumises 17. novembril,
- TÜÜE 100 raamatuesitlusel 30. novembril [19:05] ning
- üliõpilaskonnale suunatud kõne 1. detsembril seoses rahvusülikooli 101. aastapäeva ärajäänud rongkäiguga.
Läbivad teemad olid kõrghariduse rahastus, kõigi akadeemiliselt võimekate ligipääs kõrgharidusele ning üleskutsed organiseeruda ja seista enda huvide eest.
Juhatuse arendusfond
Novembris lõi üliõpilaskonna juhatus arendusfondi, mis toetab üliõpilaste algatusi muuta ülikool paremaks kohaks, kus õppida ja olla. Seni on omale saanud mikrolaineahju eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning lauamänge haridusteaduste instituut. Pooleli on korduvkasutatavate nõude toimetamine ökoloogia ja maateaduste instituuti ning veekeedukannu ja mikrolaineahju toimetamine spordi ja füsioteraapia instituuti.
Kommunikatsioonitegevus
TÜÜE kommunikatsiooni visuaalne pool on käinud küngastel ja orgudes, kuid jäänud nüüd pidama rahulikul veel — oleme leidnud värvikombinatsioonid ja elemendid, mis meid senistest valikutest enim kõnetavad. Pisut oleme ärevad õige pea uueneva TÜ stiiliraamatu valguses.
Pidades silmas sisukaid artikleid, on sõnumite jagamine koht, kus areneda. Sügissemestril ilmus UT ajakirjas lisaks hariduspoliitilise kampaania raames kirjutatule ka üks TÜÜEt puust ja punaselt selgitav artikkel. Ambitsioon on täiendada kodulehte olulisi projekte avavate artiklitega, millele viidata sotsiaalmeedias. Teisalt on välja saadetud hulgaliselt TÜÜEt tutvustavaid infolõike teiste organisatsioonide koostööd pakkuvatesse rubriikidesse.
Tulemas
- Hariduspoliitiline ülikooli avatuse ja kaasavuse teemaline kampaania.
- Kõigi tasandite üliõpilasesindajate valimised ja sellega seonduvad ettevalmistused.
- Loodetavasti kolme eelmainitud TÜ arengufondi projektiga edasiliikumine.
Suhtlus välispartneritega
EÜL
Osalus üldkoosolekul 21.-22. november 2020
Novembris jõustunud alusdokumentide muudatuse kohaselt kuulub TÜÜE esindajate sekka EÜLi üldkoosolekul ka üks üliõpilasesinduse juhatuse liikmetest — praegusest koosseisust Karl Lembit Laane.
Iseseisva mandaadiga kuulub üldkoosoleku liikmete sekka aseesimees Trine Tamm. TÜÜE esindajad olid ka endine üliõpilaskonna esimees Allan Aksiim (nüüd EÜL-i poliitikanõunik), endised sotsiaalteaduste valdkonna üliõpilaskogu liikmed Rainer Urmas Maine ja Ismail Mirzojev, praegune sotsiaalteaduste valdkonna üliõpilaskogu liige Birgit Helen Tarien ja kultuurikorralduse magistritudeng Kertu Süld.
Kahepäevase üldkoosoleku päevakorras olid muudatusettepanekud alusdokumentidesse, aruannete kuulamine, uue arengukava, tegevuskava, eelarve ja ISIC-kaartide hinnakirja vastuvõtmine ning Tartu Tervhishoiu Kõrgkooli vastuvõtmine EÜLi. Enim muudatusettepanekuid sõnastas TÜÜE fraktsioon.
Meie ettepanekud puudutasid selgemini reglementeeritud korrapärast järelevalvet, asendusjärjekorra tekitamist EÜL-i volikogu liikmete valimisel, EÜLi ettevõtlusest saadava tulemi vähemalt 51% ulatuses huvikaitsetegevustesse suunamist, selgemat ajalist raamistikku eelarve koostamiseks ning regionaalsete tudengiühenduste (nt Tartu Kõrgkoolide Üliõpilasesinduste Ümarlaua) haldamise EÜLi kohustuseks võtmist. Kõik ettepanekud peale viimase võeti vastu.
Tagasiside EÜL-i avaliku poliitika seisukohtadele
Tagasisidestamise eesmärgil töötas TÜÜE juhatus läbi ca 35 lehekülge EÜLi avaliku poliitika seisukohtasid. Juunis tegime ettepaneku mõelda ümber seisukohtade esitamise formaat. Vormilistest muudatustest loobumise järgselt tegime augustis ka sisulisi ettepanekuid, mida teadaolevalt ei ole arvesse võetud.
Kohtumine nende turundusjuhiga arutamaks koostööd
8. detsembril arutasid üliõpilaskonna juhatus, TÜÜE turundus- ja kommunikatsioonispetsialist ning EÜL-i turundusjuhi Gerlin Gil TÜÜE ja ISICu võimalikke koostöökohti. Tulemusena näeme koostööd eelkõige sügiseti, mil ülikooli alustavad uued tudengid, kelle jaoks on oluline olla kursis pakutavate soodustustega. Teise ja suurema mõttena võiks püüda ühendada liikuma kutsuva ülikooli tegevused ja ISICu liikuma kutsuvad aktsioonid/mängud/kampaaniad jm.
ÜKSA
Osalus üliõpilaskonna-ülikoolide koostööseminaril
Üliõpilaskonna Sihtasutus korraldas 12. novembril üliõpilaskonna ja Tartu ülikoolide koostööseminari. Üliõpilasesindust esindanud Trine Tamme ja Karl Lembit Laane põhiline eesmärk oli kujundada ühtne meelestatus, et üliõpilasorganisatsioonidel oleks võimalik kasutada ülikooli õppehooneid ilma tasu maksmata ning et Tartu Ülikool kaaluks üliõpilasorganisatsioonidele eraldi “üliõpilasmaja” loomist. Sellest üritusest koostas ÜKSA enda kokkuvõtte ning suhtleb neil teemadel ülikoolidega ise edasi.
Üliõpilaskonna Sihtasutuse nõukogu
Üliõpilaskonna Sihtasutuse nõukokku valiti 26. jaanuaril TÜ üliõpilasesinduse esindajaks aseesimees Trine Tamm. Sügissemestril toimus ÜKSA nõukogul kaks koosolekut, kus muu hulgas arutati ka kommunikatsioonistrateegiat ning valiti uus tegevjuht.
U4Society
17. novembril toimus U4S aastakonverents, kus TÜ tudengeid esindas üliõpilaskonna aseesimees Trine Tamm. Võttes arvesse uut konsortsiumi, kus osalevad kõik viis U4Society ülikooli, oli võrgustik keerulise otsuse ees, mida piiratud ressursside valguses edasi teha. Koosolekul otsustati U4S võrgustikuna alles jätta, kuid teostada järgneva kolme aasta jooksul vaid miinimumprogrammi. Tudengid seisid eeskätt juhikoolituse jätkumise eest, selle kohta kirjutati ka vastav pöördumine U4S rektoritele.
Enlight
2019. aasta lõpus alustas koostööd üheksa ülikooli konsortsium Enlight, mis 2020. aasta suvel sai kolmeaastase projekti läbiviimiseks positiivse rahastusotsuse Euroopa Ülikoolide rahastusmeetmest. Koroonakriisi tingimustes sobivate ja toimivate viiside leidmiseks projekti elluviimises peeti sügissemestril mitmeid kohtumisi. Projekt keskendub muu hulgas õpirändele, digitaalsele koostööle ning tudengite ja õppejõudude võimestamisele. Tartu Ülikooli esindab Enlight tudengivõrgustikus aseesimees Trine Tamm.
Tulemas
- EÜL-i üldkoosolek mai keskel.
- Koostöö EÜL-iga vajaduspõhise eritoetuse andmise tingimuste ning soolise ja seksuaalse ahistamise ennetamise teemadel.
- Koostöö Üliõpilaskonna Sihtasutusega järgmise õppeaasta rebasekottide protsessis.
- Enlight projekti üritused kogu kevadsemestri jooksul alates märtsist, 2021. aasta teemaks on kaasamine (inclusivity).
Eelnevad aruanded puuduvad
Eelnevad aruanded puuduvad.
Volikogu
volikogu protokollid
2018/2019 õ/a
2017/2018 õ/a
Varasemate protokollidega tutvumiseks kirjuta tyye@ut.ee
Aruanded
Volikogu koosseis 2020/2021 — sügissemester
Õppeaasta 2020/2021 sügissemestril toimus kolm volikogu koosolekut: 10. septembril, 8. oktoobril ja 12. novembril. Neist esimene toimus traditsiooniliselt Tartu Ülikooli senati saalis, ülejäänud virtuaalselt. Ajavahemikus 22—29 september toimus e-hääletus uue volikogu liikme kinnitamiseks.
Volikogu on Tartu Ülikooli üliõpilaskonna kõrgeim otsustuskogu, mis koosneb kõigi nelja valdkonna üliõpilaskogudest, kokku 20 liiget. Volikogu liikmed on vastavalt valdkonnale järgmised.
- Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond: Imar Koutchoukali, Annabel Parts, Tuuli Põhjakas, Ahenkora Siaw Kwayke ja Kerdo Kristjan Tamm (esimees).
- Loodus- ja täppisteaduste valdkond: Brigitta Rebane, Karel Paan, Anton Žatkin, Kärt Soieva ja Ilmar Uduste (esimees).
- Meditsiiniteaduste valdkond: Aana-Liisa Kaste, Liisa Marie Kerner, Polina Gladkova, Martin Špol ja Liisa Ansip (esimees).
- Sotsiaalteaduste valdkond: Grete Põlluste, Denis Larchenko, Birgit Helen Tarien, Grethel Mets ja Joosep Heinsalu (esimees).
Järgnev annab ülevaate olulisematest volikogu otsustest vastavalt koosolekule. Protokollidega on võimalik tutvuda siin, e-hääletuse protokolliga siin.
10. septembri koosolek
Esimest korda kogunes volikogu uues koosseisus 10. septembril, ent tavapärasest väiksemas koosseisus: loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilasesindus oli ühe liikme võrra väiksem, kuna nende esindaja Aravindan Sooryanaraini esindajastaatus oli lõppenud koos tema üliõpilasstaatusega. Uutele volikogu liikmetele tutvustati volikogu töökorda ning üliõpilaskonna juhatuse ja büroo liikmed, eelmist järelevalvekomisjoni aruannet ning anti ülevaade käimasolevast aasta õppejõu valimise protsessist. Kinnitati ka eelmise volikogu koosoleku protokoll ja selle õppeaasta korraliste volikogu koosolekute ajad.
Volikogu koosolekut juhatas üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane ja protokollis õigusnõunik Riin Tamm.
E-hääletus 22.—29. septembril
Aravindanist tühjaks jäänud kohale esitas loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilaskogu esimees Ilmar Uduste kandidaadiks Kärt Soieva füüsika, keemia ja materjaliteaduse õppekavalt, kes kandideeris soovist “korda saata positiivseid muutusi ja teha ülikool seeläbi ägedamaks”. Volikogu kinnitas ta uueks volikogu liikmeks 17 poolthäälega (kaks ei hääletanud).
8. oktoobri koosolek
Arutamisele kuulusid muu hulgas TÜÜE tunnustamise statuut ning üliõpilaskonna juhatuse koormus ja palgaaste. Esimese puhul andis volikogu oma heakskiidu seitsmele tunnustuse kategooriale: megaesindaja, TÜÜE hing, pikaajalise olija auhind, semestri tegu, uuenduste pakkuja, semestri kõige töökam meeskond ja väline abistaja. Kehtima hakkas see kohe pärast vastuvõtmist ning esimeste tunnustatute kohta on võimalik lugeda siin. Tunnustamise statuut on täies mahus kättesaadav siin.
Juhatuse koormuse ja palgaastmete arutelu oli ajendatud eelmise volikogu koosseisu viimase koosolekul seatud ülesandest “uurida võimalusi üliõpilaskonna juhatuse vääriliseks tasustamiseks”, kuna varem olid üliõpilaskonna aseesimeeste liikmete palgad määratud volikogu üksikotsustega ja seda ei nähtud inflatsiooni tingimustes jätkusuutlikuna. Kuna Tartu Ülikooli üliõpilasesindus on paralleelselt ka Tartu Ülikooli struktuuriüksus ja esimehele juba kehtis struktuuriüksuse juhi palgaastme miinimummäär, oli juhatuse ettepanek fikseerida ka aseesimeeste töötasud struktuuriüksuse asejuhtide palgaastme miinimummääraga. Samuti tegi juhatus ettepaneku langetada üliõpilaskonna esimehe Karl Lembit Laane töökoormust 0,8-lt 0,6-le ning tõsta TÜÜE sisearengu ja välissuhtluse aseesimehe Trine Tamme töökoormust 0,4-lt 0,5-le. Mõlemad ettepanekud kiideti heaks.
Volikogu koosolekut juhatas endine Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Britt Järvet ja protokollis Riin Tamm.
12. novembri koosolek
Sügissemestri viimasel koosolekul oli arutelu all kolm teemat: TÜÜE järgmise aasta eelarve, juhatuse koormuste järjekordne muutmine ning TÜÜE alusdokumentide reform.
Juhatuse esindatud eelarvekavand võeti vastu muudatusi tegemata. Eelarve, kogumahus 152 978 eurot, suurimateks kuluridadeks on tööjõukulud (91 760 eurot) ning kantselei- ja majanduskulud (40 780 eurot), mille alla kuuluvad näiteks kolme TÜÜE väljasõidu korraldamine (13 000 eurot), TÜÜE jõulupeo ja sünnipäeva tähistamine (kokku 10 000 eurot), rebasekottide rahastamine (3 500 eurot) ja juhatuse arendusfond (1 450 eurot). Juhatus tegi ettepaneku vähendada esimehe koormust 0,5-le ning TÜÜE sisearengu ja välissuhtluse aseesimehe oma taas 0,4-le, et vabastada vahendeid muude tegevuste jaoks. Valdav osa TÜÜE tuludest tuleb ülikooli üldfondist (14 6255 eurot), ülejäänu muudest vahenditest.
Muudatused alusdokumentides puudutasid nii üliõpilaskonna põhikirja, töökorda kui ka valimiseeskirja. Olulisemad sisulised muudatused puudutasid juhatuse valimist ja EÜL-i liikmetega seonduvat.
Juhatuse korralised valimised toimuvad iga kahe aasta tagant kevaditi, mis tagab ameti üleandmise suvel, võimaldades uuel juhatusel sisse elada koolikoormuseväliselt. Samuti on üks juhatuse liikmetest nüüdsest ex officio EÜL-i üldkoosoleku liige nagu senatiski.
Teiste muudatuste tulemusena on võimalik esitada kandideerimisavaldus ka skaneerituna, puudusi avaldustes on võimalik likvideerida ning e-hääletamise puhul eristatakse selgelt eelnõude arutelu ja hääletamise perioodi (vastavalt kolm ja viis päeva).
Volikogu koosolekut juhatas endine Eesti Õpilasesinduste Liidu esimees Marcus Ojasoo ja protokollis Riin Tamm.
Eelnevad aruanded puuduvad
Eelnevad aruanded puuduvad.