5. Füüsiline keskkond
Ülikooli füüsilise keskkonnaga seotud seisukohad:
5.1 Igas õppehoones peavad olema tudengitele suunatud õpi- ja puhkeruumid, mis on ligipääsetavad tudengite vajadustele vastavatel aegadel.
5.2 Ülikool soodustab toitlustuskohtade teket ja nende teenuse kvaliteeti, kus see turumajanduse põhiselt ei toimi või on puudulik.
Toitumine on oluline osa päevast ning toimub tihti ülikoolilinnakus - seega on ülikoolil kaasvastutus tervikliku ja tervisliku töökeskkonna pakkumisel. Ülikool ei sekku seal, kus toitlustuse konkurents ja kvaliteet juba on normaalne.
5.3 Valgus, värske õhk, müra, niiskus, temperatuur ja teised füüsilise keskkonna näitajad peavad vastama Eestis kehtestatud töö- ja õpperuumide standarditele.
Olme on oluline osa päevast ning toimub tihti ülikoolilinnakus - seega on ülikoolil kaasvastutus tervikliku ja tervisliku töökeskkonna pakkumisel.
5.4 Joogivesi peab olema kättesaadav ning automaadid ja kraanid peavad olema kohandatud säästlikuks ja joogipudelite täitmist võimaldavaks.
Joomine on oluline osa päevast ning toimub tihti ülikoolilinnakus - seega on ülikoolil kaasvastutus tervikliku ja tervisliku töökeskkonna pakkumisel.
5.5 Ülikooli hoonetes olevad muud spetsiifilised mitte õppe- ja tööruumid, peavad olema kättesaadavad ja kasutatavad ka tudengitele ja tudengiorganisatsioonidele.
Ülikoolis pole salapindu, mis kasutamiseks vaid valitutele. Nt. saunad, spordisaalid, peoalad, jms. Mis ei tähenda, et nende eest ei või mõistliku kulu renti võtta.
5.6 Ülikoolilinnakus peavad kõik hooned olema ligipääsetavad erinevatele erivajadustega tudengitele.
Tartu Ülikooli õppehooned on programmi Primus toel ratastooliga liikuja seisukohast kaardistatud. Kaardistustulemustega on võimalik tutvuda siin. Aga parandamist vajab keskkond ise. Nägemiserivajaduse kaardistus tuleks samuti teha.
5.7 Ülikool peab pakkuma oma tudengiorganisatsioonidele tegutsemiseks ruume ja võimalusi.
Ülikool toetab tudengeid mitte ainult õppe- ja teadustöös, vaid ka ühiskondlikus ja vaba aja tegevustes. Ülikool pakub soodsalt pindasid, vahendeid ja taristut, nt. Tudengimaja või muus vormis.
5.8 Ülikool pakub piisavalt ja mitmekesiseid kehakultuuri ja tervise edendamise võimalusi.
Terves kehas, terve vaim.
5.9 Koostöös ülikoolidega peab linnavalitsus tagama kergliiklusteid ja parendama ühistranspordi marsuute ja graafikuid õppehoonestuse vahel.
Kõrgharidusõppurid ja töötajad on ¼ Tartu linnast, nende sisendit ja huve peaks linnaplaneerimises rohkem arvestama.