Võrdne kohtlemine – ülevaade arutelust rektoraadiga TÜÜE 20. märtsi volikogu istungil

Kevadsemestri alguses arutas TÜÜE volikogu arenguid võrdse kohtlemise teemal ning selle kitsaskohti Tartu Ülikoolis. Arutelu järgselt esitasime omapoolsed seisukohad ja ootused ka rektoraadile ning kutsusime nad meie märtsikuu volikogu istungile, et koos teema üle ühiselt arutada. Meie rõõmuks võttis rektoraat kutse vastu ning 20. märtsil toimunud volikogu koosolekust võttis osa suur osa rektoraadi liikmetest, kellega saime ühiselt maha pidada põhjaliku ja avatud arutelu. Teeme kokkuvõtte olulisematest punktidest.


Istung algas TÜÜE esimehe Renar Kihho lühikese ülevaatega. Renar kirjeldas, kuidas TÜÜE-ni on jõudnud tudengite ebakindlustunne tuleviku osas, sest võrdse kohtlemise valdkonnas pole tehtud konkreetseid tegevusi ja/või pole tegevusi piisavalt nii ülikoolisiseselt kui väliselt kommunikeeritud.
Seejärel andis rektoraat ülevaate tehtud ja tehtavatest sammudest:

Image
TÜÜE volikogu istung rektoraadiga 24.03
Arutelu rektoraadiga oli sisukas ning pikk. Kokkuvõttes jõudsid volikogu liikmed ja rektoraat mitmetes asjades üksmeelele, kuid samas jäi veel õhku ka küsimusi, mis vajavad täpsemat käsitlemist. (autor: Tartu Ülikooli üliõpilasesindus)
  • Personaliarenduskeskus tõi välja, et võrdse kohtlemise teema on olnud pikalt fookuses ning aja jooksul on püütud arendada sekkumis- üldist organisatsioonikultuuri, mis toetaks ja väärtustaks võrdset kohtlemist. Näitena tõid nad välja viimaste kuude jooksul toimunud konverentsid: psühholoogilise turvalisuse, võrdse kohtlemise ning tööheaolu konverents.
  • Personaliarenduskeskuse märkis veelgi, et ülikoolis viiakse läbi koolitusi teadlikkuse tõstmiseks ning olemas on ka psühholoogilise turvalisuse ja struktuuriüksuste juhtide koolitused. Tulevikus on soov ülikoolis koolitada välja grupp inimesi, kes oskaks töötada taastava õiguse metoodikaga. Esile tõsteti ka üliõpilaste võimalust pöörduda muredega ülikooli psühholoogi või nõustamiskeskuse poole. Stuktuuriüksuste juhtidel on võimalik kasutada isikliku coach’i tuge.
  • Võrdse kohtlemise teemat on meeles hoitud ka järgmise perioodi arengukava koostamisel, kus üks kolmest peamisest arengusuunast on töö- ja õpikeskkonna parandamine ülikoolis.

Pärast ülikooli tegevuste ülevaadet algas arutelu, kus avati lähemalt erinevaid aspekte ning prooviti kitsaskohtadele leida ühiselt lahendusi. TÜÜE volikogu liikmed tõid omalt välja järgnevad punktid:

  • Kuigi koolituste pakkumine töötajaskonnale on tänuväärne tegevus, võiks kaaluda ka mehhanisme, mis võimaldaks suunata võrdse kohtlemise juhtumit menetlenud komisjonil/isikul töötaja kohustuslikult koolitusi läbima. See omaks suuremat mõju võrreldes senisega. Lisaks praegustele koolitustele, mis on mõeldud töötajatele, soovitakse teadlikkuse tõstmiseks rohkem koolitusvõimalusi ka üliõpilastele.
  • Ühtlasi oli soov, et ülikool praeguseid tegevusi paremini kommunikeeriks, sest see aitaks tagada õppijatele kindlus- ja turvatunde, et teemaga tegeletakse ja probleeme ei eirata. Sealhulgas oli soovitus edastada uutele õppijatele kohe esimesel semestril ülevaatlik info võrdse kohtlemise teemast ülikoolis (millal ja kelle poole vajadusel pöörduda jms).
  • Tõstatati ka vajadus kaasata juhtumite lahendamiseks ja teema arendamiseks väline ressurss (nii ajalise, kompetentsi kui ka erapooletuse aspekti tõttu). Väline vaade aitaks leevendada praegust süsteemi, kus teemaga tegelemine on enamasti juba täiskohaga ülikoolis töötavate isikute lisaülesanne, milleks neil alati ettenähtud ressursse ei ole. Praegune süsteem on kergesti üle koormatav ning suur osa vastutusest ja süsteemis orienteerumisest on ohvril.
  • Ühtlasi märgiti, et praegune juhend soovitab ohvril esimese sammuna rääkida tema suunal ebasobiva käitumise toimepanijaga, kuid selline lähenemine ei soosi juhtumitest teavitamist ega ka ohvri turvatunnet.
  • Viimaks märkisid volikogu liikmed, et üliõpilaste jaoks on praegused kitsaskohad olnud õhus juba vähemalt kümmekond aastat – ootus ja soov on kiiremalt näha muutusi ning tulemusi.

Arutelu oli sisukas ning pikk. Kokkuvõttes jõudsid volikogu liikmed ja rektoraat mitmetes asjades üksmeelele, kuid samas jäi veel õhku ka küsimusi, mis vajavad täpsemat käsitlemist. Mõlemad osapooled näitasid aga üles valmidust ühiselt ülikooli edasi arendada. Järgmiste sammudena on rektoraadi sõnul Tartu Ülikoolis plaanis läbi viia uuring, et kaardistada paremini võrdse kohtlemise temaatikat ning julgustada ülikooli liikmeid ise teemale rohkem tähelepanu juhtima. Ühtlasi on rektoraadi soov kaasata väline ressurss, tegeleda rohkem ennetustegevustega ning arendada olemasolevaid juhendeid ja süsteeme.


TÜÜE-s tegutseb tudengitest koosnev võrdse kohtlemise töörühm ning esindajad on olemas ka ülikooli keskses võrdse kohtlemise strateegia komisjonis. Lisaks on TÜÜE võtnud eesmärgiks panustada tegevustega ka läbi arengufondi projektis osalemise ja aidates leida juurde tudengitest tugiisikuid ülikooli võrgustikku.
Kui ka Sinul, hea Tartu Ülikooli tudeng, on jagada soovitusi või kogemusi võrdse kohtlemise teemal, mis aitaksid meil koos ülikooli paremaks muuta, siis võid need edastada meile aadressil [email protected]!

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!