Toimiv ja toimetav üliõpilaskogu, eesti ja üldkeeleteaduse instituut.

Üliõpilasesindajad on tublid ja teravad, mitmekülgsed üliõpilased, kelle poole erinevalt tuutoritest võib oma mõtete ja muredega pöörduda igal ajal ja kogu õpingute vältel. Olgu selleks mõnusam olemine õppehoones või hoopis suurem ja laiem õppekorralduslik küsimus. Kuidas toimib ja toimetab üks üliõpilaskogu, küsisime eesti ja üldkeeleteaduse instituudi üliõpilasesindajatelt.

Eesti ja üldkeeleteaduse instituudi üliõpilaskogus on neli entusiastlikku esindajat – Marin, Marili, Karmen ja Agnes. Erinevate õppeastmete tudengitena on neil parem ülevaade just enda õppeastmes toimuva kohta, kuid otseselt tegevussuundasid nad omavahel jaotanud ei ole. “Koostöös on teatud jõud ja võlu,” ütlevad nad.

Oma instituudi tudengitega loodi hea suhe juba õppeaasta alguses, kui kontaktõpe oli veel lubatud ja sai korraldada kokkusaamisi. Need kokkusaamised lõid hea aluse aktiivseks suhtlemiseks praegusel koroonapiirangute ajal, mil tuleb piirduda sotsiaalmeedia, Zoomi ja meililistiga. Ent tudengite murekohti aitavad tuvastada ka küsitlused ja teinekord juhib mõnele aspektile tähelepanu TÜÜE juhatus või instituudi nõukogu.

Ühe murekohana võeti sel õppeaastal ette puhkeruum ja söögitegemise võimalused.

“Meie instituudis oli ammu see probleem, et puhkeruumi polnud, aga kui valdkonna tudenginurk remonti läks, pidime leidma lahenduse. Saime võimaluse kasutada ajutiselt ruumi 412, mida proovisime kohandada vastavalt tudengite vajadustele,” selgitasid nad. Instituut pakkus omalt poolt sinna veekeedukannu, kuid sooja toidu vajadus pikkadel päevadel oli endiselt lahendamata küsimus.

“Eks see Marini tühi kõht oli, mis selle mõtteni viis,” naljatlevad nad. Ent lahenduse leidmist võtsid nad siiski tõsiselt ja kasutasid võimalust saada toetust üliõpilasesinduse tudengiprojektide teostamiseks loodud arendusfondist.

Kogu protsess käis väga kiiresti. Ühiselt täideti koosoleku ajal taotlus, mis kiirelt rahuldati ning juba paari päevaga oli sobiv mikrolaineahi välja valitud.

“Üldse ei oodanud ega lootnud, et sellest võiks päriselt asja saada. Valisime [mikrolaineahju] välja ja see toimetati instituuti, mille aitasid samal päeval väikesel Agnesel neljandale korrusele tassida tema suured ja tugevad kaastudengid. Tudengites oli õhinat, kui nad sellest teada said,” on esindajad uhked. Kahjuks aga tuli üsna kohe peale distantsõpe, kuid nad on kindlad, et kontaktõppe ajal leiab see kindlasti palju rakendust.

Ühe toimiva üliõpilaskogu juures peavad nad oluliseimaks motivatsiooni, järjepidevust, ausust ja vahetut suhtlust. 

“Kuid olgem ausad, kõik algab ikkagi ühe isiku enda motivatsioonist. Õnneks on meie kõigi huvid omavahel kokku saanud ja nii sujub ka meie koostöö paremini. Nagu meeskonnatöös ikka, on ka meil vahel tõuse ja mõõnu, aga suudame need kiiresti omavahel lahendada,” leiavad nad ühiselt.

Omavahel saadakse kokku peamiselt just enne nõukogu kohtumisi, kuid pakiliste teemade puhul tuleb ette ka planeerimata koosolekuid. Kohtumisi protokollitakse tegemistega järje peal püsimiseks ja ka analüüsimaks, mida ja kuidas saaks veel paremini teha.

Tulevastele üliõpilasesindajatele ütlevad nad edasi, et oluline ongi just motivatsioon ja huvi ülikoolis toimuva, aga ka kitsaskohtade lahendamise vastu. 

“Oskused ja teadmised tulevad aja jooksul ning nende pärast ei tasuks alguses hirmu tunda,” on nad julgustavad. “Ei tasu karta. Kus viga näed laita, seal tule ja aita! Õpid paremini tundma ülikooli ning oma ja kaastudengite õiguste eest seisma. Samas on üliõpilasesindaja töö ka eneseareng, näiteks kuidas oma arvamust avaldada ja kaastudengitega arvestada.”

Julgemat pealehakkamist probleemide lahendamisel soovivad nad ka just enda instituudi üliõpilasesindajaks kandideerijatele. 

“Eelkõige on üliõpilasesindajatel võimalus instituudi murekohtadele leida suuremat kõlapinda ja lahendusi. Kahjuks on meie instituudi tudengite aktiivsus suhteliselt madal, kuid asjad muutuvad vaid siis, kui nende nimel tegutseda,” panevad nad oma tudengitele südamele.

Loe veel TÜÜE kohta

Töögrupid: kommunikatsioon

Töögrupid: õppekvaliteet

Töögrupid: välistudengite töögrupp

Töögrupid: arenduse töögrupp

Mida teevad esindajad – tõeline huvikaitse!

Mida teevad esindajad – kuidas olla nähtav?

TÜÜE struktuur

Liitu TÜÜEga!