Juhatus
2021 juuli - ....
- Katariina Sofia Päts (esimees)
- Siret Siim
- Hanna Britt Soots
2020 juuli - 2021 juuni
- Karl Lembit Laane (esimees)
- Helo Liis Soodla
- Trine Tamm
2019 juuli - 2020 juuni
- Allan Aksiim (esimees)
- Helo Liis Soodla
- Trine Tamm
2018 september - 2019 juuni
- Allan Aksiim (esimees)
- Kristel Jakobson
- Karl Lembit Laane
2018 aprill - 2018 september
- Allan Aksiim (esimees)
- Eleri Pilliroog
- Sven Anderson
2018 jaanuar - 2018 aprill
- Eleri Pilliroog (esimehe kt)
- Sven Anderson
2017 oktoober - 2017 detsember
- Taavi Vanaveski (esimees)
- Eleri Pilliroog
- Sven Anderson
2016 oktoober - 2017 september
- Reelika Alunurm (esimees)
- Silvia-Kristiin Kask
- Mariliis Vaht
2016 mai - 2017 september
- Reelika Alunurm (esimees)
- Mari Anne Rosalie Valberg (neiup. Leškina)
- Silvia-Kristiin Kask
2015 mai -2016 mai
- Martin Noorkõiv (esimees)
- Liina Hirv
- Mari Anne Rosalie Valberg (neiup. Leškina)
2014 aprill - 2015 mai
- Kaspar Kruup (esimees)
- Martin Noorkõiv
- Marge Vaikjärv (neiup. Arge)
2013 mai - 2014 aprill
- Kaspar Kruup (esimees)
- Martin Noorkõiv
- Marge Vaikjärv (neiup. Arge)
2012 mai - 2013 aprill
- Erik Raudsepp (esimees)
- Kaspar Kruup
- Oliver Rosenbaum
Aruanded
Õppeaasta 2020/2021 – kevadsemester
TÜÜE arendamine
Juhatuse kohtumised üliõpilaskogudega (märts-aprill)
Märtsi ja aprillikuu jooksul kohtus juhatus enamiku üliõpilaskogudega. Kohtuda ei õnnestunud psühholoogia, Narva kolledž ja Johan Skytte poliitikauuringute instituudiga.
Kohtumistel käsitleti seniseid tegevusi ja tulevasi väljakutseid, aruandluse, valimiste, programmijuhtide ja atesteerimiskomisjonide üliõpilasesindajate määramise üle, ettepanekuid KOV valimiste platvormi, üleandmise ning esindamistööks kasuliku statistika üle.
TÜÜE üritused
Kevadel jätsime ära sügisel ja virtuaaltingimustes vähest osavõttu saanud ürituste sarja “TÜÜE esitleb”, kuid leiame, et füüsilise kokkusaamise stabiilse võimaluse avanedes tasub selle juurde tagasi tulla.
Siiski korraldasime virtuaalsetes tingimustes volbriöö TÜÜEga, millest võttis osa umbkaudu 30 inimest ning osalejaid oli TÜÜE seest ja ka väljastpoolt.
Väljasõidud
Talvine virtuaalne väljasõit toimus 6.–7. veebruaril. Esimesel päeval käsitlesime kommunikatsioonipõhimõtteid ning tutvusime kujundusvõimalustega Instagram story’de tegemiseks valimiskampaania harjutusena. Jagasime distantsõppe kogemusi ning tegime ajuraju TÜÜE strateegia 2025 tarbeks. Osalejate arv varieerus terve päeva jooksul, kuid kokku osales umbkaudu 30 inimest.
Teisel päeval toimus airsoft lahing, kus osales 16 esindajat
Väljasõidule antud tagasiside oli positiivne.
Kevadine virtuaalne väljasõit toimus 29.–30. mail ning kutsutud olid nii praegused kui äsja valitud ehk tuleva õppeaasta esindajad. Osalejate arv varieerus mõlema päeva jooksul, kuid kokku osales umbkaudu 50 inimest.
Kahel päeval toimusid paralleelsessioonid. Käsitletud teemad puudutasid kommunikatsiooni, vaimset tervist, argumenteerimist, akadeemilist petturlust, meeskonnatöö (sh virtuaalses keskkonnas) ning ka uute esindajate sisseelamist. Väljasõidu raames toimus ka üleandmine, mis tagasiside põhjal oli edukas (va SV, kus osalus oli väga madal).
Lisaks toimus esimese päeva õhtul esindajate tunnustamine, millele järgnes vabas vormis tuvumis- ja sotsialiseerumisõhtu.
Volikogu koosolekud (4)
Volikogu koosolekud toimusid veebruaris, märtsis, aprillis ja mais. Koosolekute käigus esitas aruanded juhatus ning valdkondade ja instituutide üliõpilaskogud. Kinnitamisele kuulusid valdkondade ja instituutide üliõpilaskogude valimise ajakava ja valimiskomisjon, üliõpilaskonna uuendatud seisukohad, TÜÜE KOV valimiste platvorm ning muudatused alusdokumentides ja aasta õppejõu valimiskorras. Volikogu valis esindajad EÜL-i üldkoosolekule ja TÜ senatisse, kandidaadid EÜL-i volikokku. Lisaks tegi volikogu otsuse TÜÜE visuaalse identiteedi osas.
Täpsem info on leitav volikogu aruannetest.
Töögruppide kohtumised
Valdkondade üliõpilaskogu esimeeste koosolek tuli kokku ühel korral, 5. märtsil, et arutada läheneva volikogu koosoleku päevakorda, TÜÜE KOV valimiste platvormi, tegevusi seoses rektoraadi tööplaani, valdkondlike tulemuskokkulepete ning arenguprioriteetide ja -kavadega. Samuti arutati potentsiaalseid struktuurireforme TÜÜE-s seoses doktorantuurireformiga ning üliõpilaskogude rahastamist.
Õppekvaliteedi töögrupp kohtus alates veebruarist viiel korral. Sel semestril olid kohtumiste keskmes e-õppe kvaliteet ning jooksvalt üles kerkinud muutused ümberkorralduses.
Kaks kohtumist pühendati sellele, kuidas teha ülikooli kandideerija jaoks selgemaks erialavalikut., mille tulemusena edastati turundusosakonnale suuniseid välisveebi ümberkujundamiseks.
Töögrupi raames kohtuti TÜ Sihtasutuse juhatajaga, kellega arutati üliõpilaste stipendiumivõimalusi ning arvamusekorje järel edastati oma ettepanekud ka kirjalikult. Töögrupp andis tagasisidet ülikoolis toimuvatele õigusaktide uuendusprotsessidele, mh õppekorralduseeskirjale, võrdse kohtlemise juhendile ja õppetoetuste maksmise korrale.
Välisüliõpilaste töögrupp kohtus alates veebruarist neljal korral ning semestrit iseloomustab suurem koostöö Eesti Üliõpilaskondade Liiduga, kelle üritusi ja tegevusi sai töögrupile rohkem tutvustatud. Koostöös korraldati rahvusvahelistele üliõpilastele suunatud üliõpilasaktivismi kooolitus.
Töögrupis arutati esile kerkinud muresid elamislubade taotlemise tingimustes ning arutluste tulemused edastati selgitustaotlustena Politsei- ja Piirivalveametile ning siseministeeriumile.
Lisaks koguti tagasisidet tuutorluse kohta, mis edastati tagasisidena nõustamiskeskusesse.
Töögrupp jätkas koostööd International Student Ambassadors organisatsiooniga ning üheskoos tehti veebipõhine lauamänguõhtu.
Kahel korral kohtus töögrupp ka Ülle Tensinguga erinevate probleemide arutamiseks.
Doktorantide töörühma raames korraldati sel semestril üks avalik kakskeelse vestlusõhtu. Töögrupp andis jooksvalt tagasisidet nii õppekava statuudile, milles määratletakse doktorantide esindatus doktoriõppe komisjonides, kui ka doktoriõppe eeskirjale.
Arenduse töögrupp kohtus sel semestril kolmel korral, kuid töörühma aktiivsete liikmete hulk jääb alla passiivsetele liikmetele. Sellegipoolest, on töörühm aktiivselt kaasas käinud TÜÜE strateegia koostamisega ning töögrupi peamine eesmärk ongi just sisendi andmine olnud sel semestril.
Kommunikatsiooni töögrupp sel semestril ei kohtunud, kuid laiemale esindajategrupile toimus kommunikatsioonialane lühikoolitus talvise väljasõidu raames.
Digitaalne TÜÜE
Selle semestriga jõuab lõpuni TÜÜE digivaramu kolimine Google Drive’ist Microsoft Sharepointi. Olulisemad üldised failid nii juhatuse ja büroo kui ka üldisest üliõpilasesinduse kaustast on üle viidud, aga veel on vaja üliõpilaskogudel endil, kes Google Drive’i selle aasta jooksul kasutasid, oma üliõpilaskogu tööd puudutavad failid Sharepointi (enda kanali alla) üle kanda.
Valimised
Üliõpilasesindajate valimisel toimusid sel aastal 19. aprillist 23. maini.
Instituutide ja kolledžite üliõpilaskogudesse esitas kandidatuuri 112 üliõpilast, kelle poolt anti kokku 2079 häält. Valdkonna üliõpilaskogudesse kandideeris 29 üliõpilast, kelle poolt anti kokku 1618 häält. Valimistulemuste avaldamise järel peavad valdkonna üliõpilaskogud täitma tühjad kohad.
Protsessiga võib jääda rahule, sest tehnilisi tõrkeid esines minimaalselt ning valimised ei halvanud kogu büroo tööd. Suurepäraseks partneriks olid õppeosakond ja IT-osakond.
Kõige kõrgem valimisaktiivsus oli genoomika, farmaatsia ja hambaarstiteaduse instituutides.
Uus strateegia (eelnevalt nimetatud arengukava)
Esialgne eesmärk oli uus trateegia vastu võtta juunikuu volikogu koosolekul, ent soov teha strateegia, mis oleks hiljem kasulik ja päriselt rakendatav, nõuab eesmärgi edasilükkamist. Strateegia loomisse on kaasatud väliseksperte Aestia koolitusest, kes on aidanud protsessis paremini planeerida ja jätkata.
Uus strateegia on plaanis volikogu ette tuua sügissemestril ning võiks kehtima hakata 2022. aastaga.
Suhtlus ülikooliga
Õppekorralduseeskiri
Juba eelmisel aastal käima lükatud õppekorralduseeskirja uuendamise protsess kulmineerus sel kevadel ning ÕKE jõudis senatisse mai lõpus. TÜÜE ettepanekud puudutasid üleüldist dokumendi loetavust ja selgust, lisaks esmase vaidlustustähtaja ja retsensiooni tähtaja pikendamist, soovitust lisada lisavajadustega üliõpilastele kohanduste tegemise peatükk ning ka täielikku omapoolset visiooni.
Lisaks taotlesime hindamisel võrdset kohtlemist soosivate praktikate juurutamist, hindamistulemuste avaldamise tähtaja fikseerimist ja pidevhindamise osahindamiste kohta tagasiside andmise võimalikuks tegemist. Tagasi lükati idee võimaldada programmijuhi loal kaitsta lõputööd enne ülejäänud õppekava läbimist ning ettepanek võimaldada üliõpilasel taotleda eksamikorra anonümiseerimist.
Doktorantuurireform
Seoses doktoriõppereformiga tulid maikuu senati ette ka doktoriõppe eeskiri – uus dokument, mis koondab kokku seni erinevatesse dokumentidesse laiali pillutatud sätteid doktoriõppe kohta –, ning õppekava statuut, et luua valdkondlikud doktoriõppe komisjonid.
Uue dokumendi osas puudutasid TÜÜE ettepanekud juhendamise kvaliteeti:
- et doktorantide juhendamise eeltingimuseks oleks juhendamisalase koolituse läbimine;
- et juhendatavate arvul oleks ülempiir (tagatis, et juhendaja päriselt jõuaks oma juhendatavatega tegeleda);
- et doktorantidel oleks atesteerimise käigus võimalik anda oma juhendajatele tagasisidet ning atesteerimiskomisjon hindaks juhendamise kvaliteeti.
Esimene ettepanek lükati tagasi. Teise osas nõustuti probleemiga, kuid ei nõustutud lahendusega ja lubati olukorda analüüsida. Kolmas ettepanek lisati kavandisse ja kiideti senati poolt heaks.
Õppekava statuudi muudatuste osas oli TÜÜE põhiline tagasiside, et doktorantide esindajad peaksid moodustama doktoriõppe komisjonidest 1/5 ning et nad oleksid valitavad. Esindajad võivad olla määratud vaid valimiste läbikukkumise korral. Kuigi esialgsesse kavandisse seda ei lisatud, suutis TÜÜE veenda senatit toetama kavandi muudatusettepanekut ja tulevikus moodustavadki doktorandid 1/5 doktoriõppe nõukogude koosseisudest.
Vaimse tervise tegevuskava
Eelmisest aastast alates läbi erinevate konsultatsioonide koostas TÜÜE koos personaliarenduskeskusega välja vaimse tervise tegevuskava TÜ-le, kajastades nii tudengite kui ka töötajate perspektiivi. Kevadsemestril tegeles TÜÜE eeskätt kava kooskõlastamisega erinevate osapooltega ning töö tegevuskava parendamisega jätkub ka suve jooksul ning sügissemestri alguses.
Vajaduspõhine eritoetus
Juba eelmisel aastal arutasime COVID-19 kontekstis mõtet, et ootamatult vähenenud sissetulekute puhul võiks vajaduspõhise eritoetuse taotlemise süsteem olla paindlikum. TÜÜE sisend koguti kokku vestlusõhtul ning anti edasi ka Eesti Üliõpilaskondade Liidule. Nende soovituste põhjal edastati ettepanekud õppeosakonnale. Kahe kohtumise järel nõustamiskeskusega jõuti otsusele, et praegu kasutamata jääv raha jaotatakse pingerea alusel osalise töövõimega üliõpilastele ning üliõpilastele, kellele või kelle lapsele ei ole elatisraha välja makstud. Õigusakt jõuab senati ette juunis.
Aasta õppejõu statuut
TÜÜE keskendus sel aastal aasta õppejõu valimise statuudi ja valimisprotsessi selgemaks kirjutamisele. Valmis TÜÜE-sisene valimiskorra kirjeldus ning muutus ka aasta õppejõu statuut ülikooli tasemel, võimaldamaks üksinda kandidaatide esitamist.
Võrdne kohtlemine
TÜÜE algatusel on ülikoolis asunud tööle võrdse kohtlemise juhendi parandamise komisjon. Senise kolme kohtumise jooksul on revideeritud menetlusprotsessi ning kaalutud võrdset kohtlemist toetava tugisüsteemi loomise võimalusi – milliseid ametikohti peaks Tartu Ülikooli juurde looma või kuidas praeguseid ümber korraldama. TÜÜE esitab oma lõplikud ettepanekud juuni alguses.
Akadeemiline komisjon
Akadeemiline komisjon kohtus kolmel korral, mille käigus toimus kaheksa professori atesteerimine ning seisukoht võeti kahe professori kandidaadi osas.
Lisaks keskendus komisjon akadeemiliste töötajate edutamispõhimõtetele. TÜÜE ettepanekud olid, et arvestama peaks lisaks õpetatud tundide hulgale ka õpetamiskvaliteeti, et enesetäiendus peaks olema edutamise eeldus ning et doktorantide edukust peaks edutamisprotsessis seirama.
Osalus ülikooli nõukogu istungil
- veebruarilandisüliõpilaskonna esimees ülikooli nõukogul ülevaate TÜÜE-st ja üliõpilastest. Järgnes sisukas arutelu, mille jooksul räägiti kõrghariduse rahastusest ja tasuta vs tasulisest kõrgharidusest, koroonakriisi õppetundidest, rahvusvaheliste tudengite kaasamisest, Delta standardi laiendamisest teistele õppehoonetele, välisõppejõududega seonduvatest probleemidest, koostööst kolledžitega, esindajate motiveerimisest jpm. Lähemalt saab lugeda nõukogu protokollist.
MTÜ Üliõpilasküla üldkoosolek
- Aprillikoosoleku päevakorras oli majandusaasta aruanne ning eelarve kinnitamine. Eelarve kavandiga koos taheti kinnitada 10%-ne üürihinna tõus kõigis ühiselamutes, v.a Narva Kerese ühiselamus. Üliõpilaskonna esimees hääletas sellele vastu, aga jäi vähemusse. Üürihind tõuseb alates 1. juulist 2021.
Kunstide keskuse sulgemine
Esimesed vihjed kunstide keskuse sulgemise kohta jõudsid TÜÜEni sügissemestri lõpus. Juhatuse algatusel koostati valdkondade üliõpilaskogude esimeestega pöördumine, milles paluti rektoril ja ülikooli nõukogu esimehel leida võimalusi kunstide keskuse tegevuse jätkamiseks. Veel 16. veebruaril tundus, et pöördumine oli kandnud vilja ning rektoraadi tegevuskavas oli sõnastatud punkt “KUKE arengukonteptsiooni kokkuleppimine”.
- aprillil tuli ametlik teade kunstide keskuse sulgemisest. Kui sel teemal toimusid arutelud, siis üliõpilasesindust nendesse ei kaasatud.TÜÜE väljendasoma nördimust nii ülikooli juhtkonnale kui ka meediale, aga mõju see ei avaldanud: kunstide keskus suletakse 31. augustil.
Ühisprojektid: liikuma kutsuv ülikool, õpialade projekt ja tudengiveeb
Märtsis saime kinnituse meie algatatud projektide rahastamiseks. Protsessid on käima läinud erinevalt:
Liikuma kutsuva ülikooli projekti on kaasatud mitmed TÜ struktuurüksused ning selle käigus on korraldatud ka konkurss, et teha laiemat teavitustööd ning kaasata liikumisharjutuste loomise protsessi terve akadeemiline perekond.
Projekti juhib arendusnõunik Kristin Nugis.
Tudengite õpi- ja puhkealad. Kevadsemestri jooksul on TÜÜE külastanud veel kord kõiki projekti kaasatud nelja õppehoonet, kooskõlastanud alade lõpliku nimekirja. Edasised sammud näevad ette konkreetseid eskiise ning seejärel riigihankeid ja projekti elluviimist.
Projekti juhib poliitikanõunik Õnnely Roos.
Tudengiveebi, mille käigus valmib ka tudengiäpp. TÜÜE kaasatus on olnud ootustest madalam ning projekti algus on nihkunud sügissemestrisse.
Projekti juhib IT osakond, koostöös õppeosakonnaga.
TÜ maskott
Eelmisel sügisel asus TÜ otsima endale maskotti, konkurssi vedas turundus- ja kommunikatsiooni osakond. Kaasatud oli ka TÜÜE, keda esindas üliõpilaskonna aseesiisik Trine Tamm, hilisemalt kaasatud ka arendusnõunik Kristin Nugis.
Maskotikavand “Tiksu” jõudis rektoraadi lauale 20. mail ning TÜÜE väljendas Tiksule tugevat toetust. Kui jätta välja mõned tehnilised küsimused, andis rektoraat kavandile oma põhimõttelise heakskiidu.
Arst-residentide valimiskomisjon
Nagu eelmiselgi aastal, oli TÜÜE-l ka seekord oluline roll residentuurikomisjoni residentide esindajate valimisel. Valimistoimkonda kuulusid esimehena üliõpilaskonna aseesimees Helo Liis Soodla ning lisaks veel üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane ja residentide esindaja Teesi Sepp. Valimised lõppesid 13. mail.
TÜSA
TÜ Sihtasutuse Nõukogu liikmena on Helo Liis Soodla edastanud üliõpilaskonna sisendi Sihtasutuse juhatajale seoses stipendiumide väljamaksmise õigeaegsusega ning stipendiumide liigselt sihtrühma kitsendavate tingimustega. Lisaks on Helo Liis osalenud stipendiumikomisjoni töös nõukogu esindajana. Tulevikus loodab TÜÜE töötada selle nimel, et üliõpilastele loodaks stipendiumisobitustarkvara, millega kuvataks ÕIS-i andmete alusel võimalikud stipendiumid. Ideed on tutvustatud ITO-le.
Õppeainetele registreerumise aeg
ÕKE arutelude käigus tõstatus idee muuta õppeainetele registreerumise kellaaega. Õppeosakonnas asusid projektiga tööle kaks praktikanti, kes korraldasid uuringu üliõpilaste eelistuste teadasaamiseks. Lõplikku otsustuskomisjoni kuulusid TÜÜE esindajatena Helo Liis Soodla ja Riin Tamm ning uus kellaaeg on 21.
Esmane tagasiside õppeosakonnast ja ITOst on, et registreerumine varasemal kellaajal kulges sujuvalt.
Instituutide juhtide kohtumised
Alates sellest semestrist on rektoraadi algatusel toimunud umbes kord kuus kohtumised kõigi instituutide juhtidega, millest on seni osa võtnud Karl Lembit Laane. Kohtumised aitavad olla kursis ülikooli juhtimisteemadega ning vajadusel nendes kaasa rääkida.
Suhtlus üliõpilaskonnaga
Hariduspoliitiline kampaania “Inclusivity”
Kuigi semestri alguses oli see plaanitud suureks kampaaniaks mitme ürituse, taskuhäälingu ja artikliga, siis kahjuks ei olnud kogu plaani võimalik ellu viia. Seni on valminud vestlusest välisüliõpilastega u 1,5-tunnine podcast ja artikkel ning ilmumas on veel artikkel lisavajadustega tudengitest TÜ nõustamiskeskuse lisavajadustega tudengite nõustajate Sille Sepmanni ja partnerülikoolide perspektiivist.
TÜ üliõpilaskonna esimehe pöördumised ja sõnavõtud meedias
Taskuhääling tasulisest kõrgharidusest (10. veebruar).
Olukorrast ühiselamutes koroonakriisi ajal (22. märts).
Kunstide keskuse sulgemisest (9. aprill)
Ühiselamute üüritõusust (16. aprill).
Videoklipp kutsumaks üliõpilasi TÜÜE-sse kandideerima ja valimistel hääletama (3. mai).
Veel kord ühiselamute üüritõusust (12. mai).
Kaugõpe õppeaasta lõpuni (13. mai).
Samuti andis Karl Lembit Laane 2. märtsil intervjuu elektroonilise jälitamistarkvara Proctorioga kaasnevatest ohukohtadest ning 29. aprillil ka eesti keele olukorrast kõrghariduses. Kumbagi intervjuud ei avaldatud.
Juhatuse arendusfond
Sel semestril pole olnud uusi taotlusi. Küll aga sai spordi ja füsioloogia instituut kätte veekeedukannu ja mikrolaineahju.
Kommunikatsioonitegevus (sh Kristin Randla sotsiaalmeediaspetsialistina)
KOV valimiste platvorm
Märtsikuu alguses pöördus TÜÜE poole ühe erakonna poliitik ning küsis üliõpilasi puudutavaid ideid, mida oma valimisprogrammi lisada. Kuna me ei soovi toetada ühte kindlat erakonda, ent näeme olulisena, et erakonnad üliõpilastega oma programmides arvestaksid, otsustasime koostada TÜÜE KOV valimiste platvormi, kaasates kõiki huvitatud üliõpilasesindajaid. 8. aprilli volikogu koosolekul kiitis volikogu platvormi heaks ning peagi pärast seda avaldasime me selle oma kodulehel ning saatsime ka kõikide erakondade esindajatele. Programmi autoriteks olid üliõpilaskonna büroo liikmed, Pärnu peatüki puhul Pärnu kolledži üliõpilaskogu, tervist puudutavate peatükkidega aitas meditsiiniteaduste üliõpilaskogu, üliõpilaskonda puudutavaga ÜKSA ja Ilmar Uduste.
Eurostudenti aruande esitlus
- aprilliltoimusvestlusõhtu, kus tutvustati Eurostudenti vaimse tervise raporti tulemusi. Raporti koostasid Merle Purre ja Andres Käosaar, TÜÜE oli projekti käimalükkaja 2019. aastal ning andis ulatuslikku tagasisidet ka raportile. Üritusel osales üle 70 inimese, seda modereeris õppeprorektor Aune Valk ning ettekande tegid nõustamiskeskus ja raporti autorid. Üritus sai väga positiivset tagasisidet ning oli TÜÜE suurim väljapoole suunatud aruteluõhtu. Aruande kokkuvõttega on võimalik tutvuda siin.
Suhtlus välispartneritega
ÜKSA
Lembit Laane ja ÜKSA tegevjuht Ele Laks on arutanud üliõpilasorganisatsioonide rahastamise mudel üle. Sõnastatud mudelid on esitatud ülikoolile.
12.mai toimus järjekordne ümarlaud, kus arutluse all oli eeskätt JUME (Organisatsiooni juhtimiskvaliteedi ja elujõulisuse mudel), lisaks infominutid
TÜÜE nomineeriti ÜKSA Auhinnade suurima ühiskondliku mõjuga organisatsiooni ja aasta teo kategoorias. Samuti nomineeriti Karl Lembit Laane aasta tudengi kategoorias.
EÜL
EÜL-i üldkoosolek toimus 15.–16. mail. Esimesel päeval esitas järelevalvekomisjon aruande ning juhatus tegevus- ja majandusaastaaruande. Kinnitati uute ISIC-kaartide väljastamise kord ning langetati otsus paigutada 150 000 eurot EÜL-i reservidest investeeringuteks.
Teisel päeval valiti volikogu, sh TÜÜE-st Jay Zameska, Joosep Heinsalu ja Aana-Liisa Kaste, ning järelevalvekomisjon, sh TÜÜE-st Anne Merzin. Toimus ka uue juhatuse valimine – uueks juhiks sai TÜ tudeng ja endine Eesti Õpilasesinduste Liidu juht Marcus Ehasoo. Asejuht jäi valimata. Üldkoosolek koguneb selle parandamiseks erakorraliselt 18. juunil.
TÜÜE kohtus EÜL-iga 11. märtsil, kus tutvustati üksteisele plaane ning arutati, kuidas hoida häid suhteid üliõpilaste huvide eest ühiseks seismiseks.
Kohtumine linnaga
TÜÜE on seadnud eesmärgiks suurendada koostööd linnaga ning esimene kohtumine 10. märtsil oli edukas. Arutluse all oli nii ühistransport kui ka kergliiklusteed, vaimse tervise teemad, aga ka laiem tudengite heaolu. Linnaga koostöö on planeeritud jätkuma.
EKKA
EKKA üliõpilaskondadele suunatud üritusi on pandeemia perioodil olnud vähe. Kuid märkimisväärne on, et sel semestril valiti EKKA nõukokku Tartu Ülikooli esindajana Joosep Heinsalu.
Euroopa Liidu karjäärialane tudengiesindaja
Aasta alguses pöördus meie poole Riigikantselei ning küsis esimest korda ajaloos, kas me sooviksime volitada kedagi Euroopa Liidu karjäärialaseks tudengiesindajaks. Konkursi tulemusel osutus valituks majandusteaduskonna üliõpilaskogu liige Norman Vester. Tema ametiaeg algab õppeaastal 2021/2022 ja kestab aasta. Loe lähemalt EU Careers.
ENLIGHT
Märtsi algusega sai ametlikult alguse ENLIGHT võrgustik ning sellega kaasnevate programmide välja töötamine. Lisaks on toimunud mitmeid virtuaalseid konverentse, milles on ka TÜÜE kaasa löönud, olles osa ENLIGHT Student Networkist. TÜÜE-t esindab seal aseesiisik Trine Tamm.
Õppeaasta 2020/2021 — sügissemester
TÜÜE arendamine
Juhatuse kohtumised kõigi üliõpilaskogudega
Augustis ja septembris kohtusime pea kõigi üliõpilaskoguga, v.a psühholoogia ja Tartu observatooriumi, ning tutvustasime esindamise lisavõimalusi väljaspool üliõpilaskogu, tuletasime meelde, kellega ja millises vormis üliõpilaste esindamisel suhelda ning leppisime kokku vastastikused ootused ja suhtluskorra.
TÜÜE esitleb
Sügisel alustatud üritustesari “TÜÜE esitleb” kaasab tudengeid kord kuus vestlusõhtu või sotsiaalse koosviibimise näol. Sügissemestril õpiväljundite teemalist hariduspoliitilist kampaaniat käsitlenud vestlusõhtute madalast osalusportsendist järeldame, et peame leidma kõnetavamaid teemasid. Enim oli osalejaid koosviibimisel EscapeTartus.
Väljasõit
Sügisesel väljasõidul Sokka puhkekeskusesse 19-20. septembril oli osalejaid ca 70. Positiivset tagasisidet sai kaunis asukoht, sisukad teemapüstitused (vaimne tervis, digiareng, keskkond, eesmärgistamine, välistudengid ning seisukohtade uuendamine) ja õhtune programm, sealhulgas saunade võimalus. Tagasisidega on võimalik tutvuda siin.
Volikogu koosolekud
Sügissemestril toimus kolm volikogu koosolekut (septembris, oktoobris ja novembris) ning üks e-hääletus volikogu uue liikme valimiseks. Suuremad otsustuskohad olid alusdokumentide reform, 2021. aasta eelarve vastuvõtmine ning üliõpilaskonna juhatuse liikmete palkade ja koormuste fikseerimine. Lähemalt saab lugeda volikogu aruandest.
Töögruppide kohtumised
Doktorantide töögrupp kohtus sügissemestril neljal korral ning arutas muu hulgas doktorantide tagasisideküsimustiku tulemusi ja juhendamise kvaliteeti. Kohtumised olid kakskeelsed ja avatud kogu üliõpilaskonnale. Jätkuv koostöö õppeosakonnaga kulmineerub kevadsemestril doktoriõpet puudutavate õigusaktide muudatusettepanekute esitamisega. Töögrupi Teamsi kanalis toimus jooksev sisendikorje teadusprorektoraadi teemadel.
Välisüliõpilaste töögrupp kohtus sügissemestril neljal korral. Aruteluteemad hõlmasid õppekvaliteeti ja võrdset kohtlemist, lisaks kaaluti koostöövõimalusi teiste rahvusvahelisi üliõpilasi koondavate tudengiorganisatsioonidega.
Õppekvaliteedi töögrupp kohtus kokku seitsmel korral ning võimaldas üliõpilaskonna büroos operatiivselt tagasisidestada rektoraadi ja õppekomisjoni materjale, aga ka algatada uusi protsesse, näiteks hea õppimise tava või aasta õppejõu statuudi muutmine.
TÜÜE arengu töögrupp kohtus sügissemestril viiel korral. Käsitleti ürituste korraldamist ja arengukava koostamist. Vaatamata sellele, et üritusi on toimunud, võib töögrupis täheldada madalat motivatsiooni ja osalust.
Digiarengu töögrupp on teistest töögruppidest veidi erinev. See toimub koostöös TÜ digiarengu juhiga ning tegeleb eeskätt tudengi töölaua projektiga. Kolme Teamsi vahendusel kohtumise tulemuseks on tugev sisend projekti kirjeldusse ning edasisse käekäiku.
Digitaalne TÜÜE
Õppeaasta alguses kolisime Google’ist Microsofti pakutavasse pilveruumi ning sügissemestri lõpuga avame kõigile üliõpilasesindajatele ligipääsu TÜÜE Moodle’i kursusele, kust leiab kõik tööks vajalikud juhendmaterjalid.
Projektipraktika
Esmakordselt said üliõpilasesindajad võimaluse teenida oma tegevuse eest 6 EAP-d koostöös Futulab’iga loodud projektipraktika raames, mille juhendaja oli Trine Tamm. Praktika eesmärk on anda parem ülevaade sellest, kuidas oma tegevusi planeerida ja ellu viia. Liitus 25 esindajat, sh üliõpilaskonna esimees. Projektipraktika läbinuid oli aga vähem kui alustajaid, mille järeldusena tõdeme, et juhatuse, aine läbiviijate ja esindajate erinevad ootused nõuavad paremat kooskõlastust.
Jõulupidu
Virtuaalsel jõulupeol 17. detsembril osales umbes 50 esindajat. Mängisime virtuaalseid mänge (Among Us, Scribble) ning andsime üle tunnustused parimatele. Tunnustuste väljakuulutamiseks tegi TÜÜE büroo ka video, mida on võimalik vaadata siin.
Jõulupühade ajal ootas Tõllakuuris kõiki esindajaid kingipakk, mille on 28. jaanuari seisuga endaga võtnud 101 esindajat. Tagasiside on olnud meeletult positiivne ja seda kindlamalt leiame, et vabatahtlikku töö tunnustamise ja tänamise põhimõtteid arvestades on selline tegevus vajalik.
Tulemas
- Juhatuse kohtumised kõigi üliõpilaskogudega (märts).
- Üliõpilasesinduse loomise 101. aastapäeva tähistamine 15. mail.
- Uue arengukava koostamine.
Suhtlus ülikooliga
Tagasiside ülikooli strateegiakavanditele (finantsstrateegia, ruumilise arengu strateegia ning eesti keele ja rahvusvahelistumise põhimõtted).
Vastavalt Tartu Ülikooli arengukavale aastateks 2020—2025 koostas ülikool sügissemestril ka kolm täiendavat strateegiadokumenti: eesti keele ja rahvusvahelistumise põhimõtted, finantsstrateegia ning ruumilise arengu strateegia.
- Eesti keele ja rahvusvahelistumise põhimõtete täiendamiseks tegime ettepaneku lisada, et kõigile eesti keelt mitte valdavatele esindajatele oleks tagatud sisuline võimekus võtta osa oma nõukogu tööst ja selle võimaluse loomise vastutus peab lasuma struktuuriüksuse juhil. Ettepanekut võeti formaalselt arvesse mõistega “rööptõlkimine” ning selleks lubati rohkem kasutada tehnilisi lahendusi.
- Finantsstrateegiasse oli meil kaks suuremat ettepanekut — tuua selgelt välja investeeringukohad õppekvaliteeti (õppekonsultantide töö ja õpetamisalaste koolituste täiendav rahastamine, kollegiaalse tagasiside ülesehitamine ning tervikliku tagasiside- ja kvaliteedijuhtimisssüsteemi loomine) ja üliõpilaskonda (nt tudengiorganisatsioonide toetamine). Nende ettepanekutega ei arvestatud.
- Ruumilise arengu strateegia aruteludel arvestati meie ettepanekutega kujundada Maarjamõisast tudengitele ja töötajatele parem keskkond ka sotsiaalsest vaatepunktist, anda üliõpilasorganisatsioonidele õigus kasutada õppehooneid ning tagada ülikooli keskkonnasäästlik areng.
Senati briif
Iga kuu kohtume Tartu Ülikooli senati koosseisu kuuluvate üliõpilasesindajatega ja viime nad kurssi tulevase päevakorraga.
Senatisse jõudnud õigusaktide muudatustega on ametlikult vastu võetud kaks üliõpilasesinduse ettepanekut. Esimene neist puudutab õppekava statuuti ning sätestab, et nüüdsest saab programminõukogude üliõpilasesindajaid määrata ainult kooskõlastatuna struktuuriüksuse üliõpilaskoguga. Teine on seotud tasemeõppekulude hüvitamise tingimuste ja korraga ning selle järgi laieneb alates järgmisest õppeaastast õigus olla vabastatud õppetasu maksmisest ka kõigile töövõime puudusega tudengitele, kes on asunud õppima eestikeelsele õppekavale täiskoormusega.
Õppekvaliteet- ja korraldus
Igal reedel kohtuvad nelja valdkonna õppeprodekaanid, õppeprorektor ja üliõpilaskonna aseesimees hariduspoliitika valdkonnas. Õppeprorektoraadi kohtumine on põhiline kommunikatsioonikanal õppekvaliteedi ja -korraldusega seotud teemade avamiseks, milleks sügissemestril olid muu hulgas e-õpe, õppekavade tulemusrahastamine ja vaidluskomisjoni töö.
Õppeprorektoraadi kohtumisi täiendavad igakuised programmijuhtide aruteluhommikud, kus üliõpilasi esindab poliitikanõunik.
Üliõpilaste protestiliikumine õigusteaduskonnas
Sügissemestril kujunes õigusteaduskonna põhiliseks võitlustandriks magistritasandi sessioonõppe tasuliseks muutmine, mille vastu kogusid üliõpilased paari tunniga üle 300 allkirja. Nõuga aitas nii tudengeid kui nende esindajaid üliõpilasesinduse juhatus. Samuti võttis üliõpilaskonna esimees osa 9. novembril toimunud kohtumisest ülikooli esindajate ja üliõpilaste vahel. Õigusteaduskonna nõukogu ja senati üliõpilasesindajate vastuseis jäi vähemusse. Õigusteaduskonna tudengiaktivistid valmistuvad kohtuteeks.
RÜ101 ja TÜÜE 100 raamatu esitlus
Vanemuise lavalaudadel etenduma pidanud TÜÜE ja Raul Markus Vaiksoo koostööna valminud tantsulavastus “Oh, otsigem…” oli osa suurejoonelisest rahvusülikooli 101. aastapäeva pidustustest. Pandeemia tõttu veebi kahanenud ürituse jaoks filmiti etendus üles ERMi Mustas Kastis ning jõudis publikuni UTTV vahendusel.
TÜÜE 100. juubeli tähistamine jäi samuti pandeemia varju, ent olulise märgina ilmunud ajalugu kokkuvõtvat raamatut esitleti UTTV vahendusel üheskoos ülikooli uuenenud sõrmuse, tekli- ja rinnamärgiga.
Ühisprojektid — õpialade arendamine, liikuma kutsuv ülikool ja tudengiäpp.
Üliõpilasesindus võttis aasta lõpus ette õpialade revideerimise. Ajurünnakust koorus idee tänu õppeprorektori üleskutsele esitada üliõpilasesindusel taotlusi ülikooli arengufondi. Värskendamiseks valiti olemasolevad ja veel kasutamata alad neljas õppehoones — Lossi 36, Jakobi 2, Vanemuise 46 ja Ravila 19a. Koostöö kinnisvaraosakonnaga võimaldas lisada ka eskiisid projekti, millele soovime rahastust 120 000 euro ulatuses. Otsus tehakse veebruari lõpus või märtsi alguses.
Lisaks õpi- ja puhkealade projektile soovime luua kuvandi Tartu Ülikoolist kui liikuma kutsuvast ülikoolist. Koostöös turundus- ja kommunikatsiooniosakonnaga, personaliarenduskeskuse, liikumislabori ning spordi- ja füsioteraapia instituudiga esitame arengufondi taotluse 60 liikumisharjutusega video loomiseks. Videod on planeeritud üheminutilisteks ning neid saab rakendada nii loengutes kui ka laiemalt ülikooli turunduses.
Koostöös IT osakonna ja õppeosakonnaga on valminud taotlus õppija töölaua loomiseks, mis ühildab praegu eraldiseisvad platvormid (ÕIS ja Moodle, võimalusel e-post). Lisaks veebiplatvormile on 2022. aastaks plaanis luua sama funktsiooni täitev nutitelefoni rakendus.
Vaimse tervise tegevuskava ülikoolile
Viimase aasta jooksul on TÜÜE tegelenud Tartu Ülikooli arengukava 2025 juurde vaimse tervise heaolu tegevuskava loomisega, mille edastasime TÜ juhtkonnale 23. jaanuaril. Tegevuskava loomisse olid kaasatud tudengiesindajad, üliõpilasorganisatsioonid, personaliarenduskeskus ja Futulab.
Kohustuslik õppealane koolitus alustavale õppejõule
Üliõpilasesindus peab oluliseks õppejõudude õpetamisalaseid teadmisi arendavaid täiendkoolitusi. Õppeaasta alguses tegime rektoraadis ettepaneku muuta õpetamisalase koolituse läbimine alustavale õppejõule kohustuslikuks. See sai rektoraadi ja õppekomisjoni heakskiidu ning on fikseeritud arengukava rakenduskavas.
Tegevusterohke aasta akadeemilises komisjonis
Tulenevalt akadeemilise personali korralisest atesteerimiskohustusest oli atesteerimisel rekordilised 41 professorit. Kõigil kohtumistel olid üliõpilased esindatud ning õppeainete, -kavade ja üliõpilaste kvalitatiivse tagasiside põhjal anti edasi soovitused õpetamise arendamiseks.
Tulemas
- Koostöö kvaliteedinõunikuga (nt arengukava üliõpilaste ja õppekvaliteedi teemaliste punktide elluviimisel + ettevalmistused akrediteerimiseks)
Alates sügissemestrist on ülikoolis tööl kvaliteedinõunik Maiki Udam, kes vastutab arengukava õppekvaliteedialaste punktide elluviimise, institutsionaalseks akrediteerimiseks valmistumise ning ühtse kvaliteedisüsteemi loomise eest. Üliõpilaskonna juhatus on kvaliteedinõunikuga kohtunud ja esitanud muudatusettepanekud praeguse süsteemi parandamiseks. Kevadsemestril jätkub koostöö senati komisjoni kontekstis, kus üliõpilasi esindab Rait Bessonov. Komisjoni töö eesmärk on luua üleülikooliline kvaliteedikindlustamise süsteem. - ÕKE reform
Eelmise õppeaasta kevadsemestril moodustati ÕKE töörühm, mille liikmeteks olid üliõpilaskonna hariduspoliitika aseesimees ja õigusnõunik. Õigusaktide muudatuste tõttu nihkus suur osa tööst ÕKEga 2021. aastasse.
ÕKE läheb senatis muutmisele aprilli lõpus. Esmast üliõpilasesinduse tagasisidet oodatakse veebruaris, ametlikuks kooskõlastuseks vormistame oma ettepanekud märtsis. - Võrdse kohtlemise juhendi revideerimine
Eelmisel õppeaastal tõstatas üliõpilasesindus vajaduse muuta võrdse kohtlemise juhendit, sest kehtiva menetluskorra alusel ei ole võimalik vältida topeltrollis olevate menetlejate huvide konflikte. Sügissemestril moodustati vastav komisjon, mille liikmeks üliõpilaste poolt on üliõpilaskonna hariduspoliitika aseesimees, kuid pandeemia olukorrast tulenevalt komisjoni kokku kutsutud ei ole. Komisjoni juht, akadeemiline sekretär on lubanud, et juhend saab revideeritud kevadsemestri lõpuks.
Suhtlus üliõpilaskonnaga
Osalus tudengimessil
TÜÜE osales 9. septembril traditsioonilisel Ole Rohkem. tudengimessil, kus tutvustasime TÜÜE koosseisu, struktuuri ja tegevust huvikaitseorganisatsioonina. Endine poliitikanõunik Marge Vaikjärv ja TÜ üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane viisid läbi mängu õpiväljundite, õppijate huvide ja ühiskonna vajaduste seostest.
Hariduspoliitiline kampaania õpiväljundite teemal
Sügissemestril väldanud kampaania raames korraldas endine poliitikanõunik Marge Vaikjärv kolm aruteluõhtut ning avaldas viis artiklit koostöös UT ajakirjaga. Ehkki ajakirja kaudu suurendasime oma nähtavust tudengite seas, jäid vestlusõhtute osalused väikeseks. Viimase võtame parandamise eesmärgil kaasa järgmisteks kordadeks.
TÜ üliõpilaskonna esimehe pöördumised
Sügissemestri jooksul tegi üliõpilaskonna esimees seitse avalikku või poolavalikku pöördumist:
- semestri avaüritus TÜ peahoone ees 31. augustil [21:39],
- EÜL-i korraldatud meeleavaldusel Riigikogu ees 14. septembril,
- paneeldiskussioonis ülikooli eraraha kaasamise seminaril 12. oktoobril [1:09:00],
- rahvusvahelise üliõpilaspäeva videopöördumises 17. novembril,
- TÜÜE 100 raamatuesitlusel 30. novembril [19:05] ning
- üliõpilaskonnale suunatud kõne 1. detsembril seoses rahvusülikooli 101. aastapäeva ärajäänud rongkäiguga.
Läbivad teemad olid kõrghariduse rahastus, kõigi akadeemiliselt võimekate ligipääs kõrgharidusele ning üleskutsed organiseeruda ja seista enda huvide eest.
Juhatuse arendusfond
Novembris lõi üliõpilaskonna juhatus arendusfondi, mis toetab üliõpilaste algatusi muuta ülikool paremaks kohaks, kus õppida ja olla. Seni on omale saanud mikrolaineahju eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning lauamänge haridusteaduste instituut. Pooleli on korduvkasutatavate nõude toimetamine ökoloogia ja maateaduste instituuti ning veekeedukannu ja mikrolaineahju toimetamine spordi ja füsioteraapia instituuti.
Kommunikatsioonitegevus
TÜÜE kommunikatsiooni visuaalne pool on käinud küngastel ja orgudes, kuid jäänud nüüd pidama rahulikul veel — oleme leidnud värvikombinatsioonid ja elemendid, mis meid senistest valikutest enim kõnetavad. Pisut oleme ärevad õige pea uueneva TÜ stiiliraamatu valguses.
Pidades silmas sisukaid artikleid, on sõnumite jagamine koht, kus areneda. Sügissemestril ilmus UT ajakirjas lisaks hariduspoliitilise kampaania raames kirjutatule ka üks TÜÜEt puust ja punaselt selgitav artikkel. Ambitsioon on täiendada kodulehte olulisi projekte avavate artiklitega, millele viidata sotsiaalmeedias. Teisalt on välja saadetud hulgaliselt TÜÜEt tutvustavaid infolõike teiste organisatsioonide koostööd pakkuvatesse rubriikidesse.
Tulemas
- Hariduspoliitiline ülikooli avatuse ja kaasavuse teemaline kampaania.
- Kõigi tasandite üliõpilasesindajate valimised ja sellega seonduvad ettevalmistused.
- Loodetavasti kolme eelmainitud TÜ arengufondi projektiga edasiliikumine.
Suhtlus välispartneritega
EÜL
Osalus üldkoosolekul 21.-22. november 2020
Novembris jõustunud alusdokumentide muudatuse kohaselt kuulub TÜÜE esindajate sekka EÜLi üldkoosolekul ka üks üliõpilasesinduse juhatuse liikmetest — praegusest koosseisust Karl Lembit Laane.
Iseseisva mandaadiga kuulub üldkoosoleku liikmete sekka aseesimees Trine Tamm. TÜÜE esindajad olid ka endine üliõpilaskonna esimees Allan Aksiim (nüüd EÜL-i poliitikanõunik), endised sotsiaalteaduste valdkonna üliõpilaskogu liikmed Rainer Urmas Maine ja Ismail Mirzojev, praegune sotsiaalteaduste valdkonna üliõpilaskogu liige Birgit Helen Tarien ja kultuurikorralduse magistritudeng Kertu Süld.
Kahepäevase üldkoosoleku päevakorras olid muudatusettepanekud alusdokumentidesse, aruannete kuulamine, uue arengukava, tegevuskava, eelarve ja ISIC-kaartide hinnakirja vastuvõtmine ning Tartu Tervhishoiu Kõrgkooli vastuvõtmine EÜLi. Enim muudatusettepanekuid sõnastas TÜÜE fraktsioon.
Meie ettepanekud puudutasid selgemini reglementeeritud korrapärast järelevalvet, asendusjärjekorra tekitamist EÜL-i volikogu liikmete valimisel, EÜLi ettevõtlusest saadava tulemi vähemalt 51% ulatuses huvikaitsetegevustesse suunamist, selgemat ajalist raamistikku eelarve koostamiseks ning regionaalsete tudengiühenduste (nt Tartu Kõrgkoolide Üliõpilasesinduste Ümarlaua) haldamise EÜLi kohustuseks võtmist. Kõik ettepanekud peale viimase võeti vastu.
Tagasiside EÜL-i avaliku poliitika seisukohtadele
Tagasisidestamise eesmärgil töötas TÜÜE juhatus läbi ca 35 lehekülge EÜLi avaliku poliitika seisukohtasid. Juunis tegime ettepaneku mõelda ümber seisukohtade esitamise formaat. Vormilistest muudatustest loobumise järgselt tegime augustis ka sisulisi ettepanekuid, mida teadaolevalt ei ole arvesse võetud.
Kohtumine nende turundusjuhiga arutamaks koostööd
8. detsembril arutasid üliõpilaskonna juhatus, TÜÜE turundus- ja kommunikatsioonispetsialist ning EÜL-i turundusjuhi Gerlin Gil TÜÜE ja ISICu võimalikke koostöökohti. Tulemusena näeme koostööd eelkõige sügiseti, mil ülikooli alustavad uued tudengid, kelle jaoks on oluline olla kursis pakutavate soodustustega. Teise ja suurema mõttena võiks püüda ühendada liikuma kutsuva ülikooli tegevused ja ISICu liikuma kutsuvad aktsioonid/mängud/kampaaniad jm.
ÜKSA
Osalus üliõpilaskonna-ülikoolide koostööseminaril
Üliõpilaskonna Sihtasutus korraldas 12. novembril üliõpilaskonna ja Tartu ülikoolide koostööseminari. Üliõpilasesindust esindanud Trine Tamme ja Karl Lembit Laane põhiline eesmärk oli kujundada ühtne meelestatus, et üliõpilasorganisatsioonidel oleks võimalik kasutada ülikooli õppehooneid ilma tasu maksmata ning et Tartu Ülikool kaaluks üliõpilasorganisatsioonidele eraldi “üliõpilasmaja” loomist. Sellest üritusest koostas ÜKSA enda kokkuvõtte ning suhtleb neil teemadel ülikoolidega ise edasi.
Üliõpilaskonna Sihtasutuse nõukogu
Üliõpilaskonna Sihtasutuse nõukokku valiti 26. jaanuaril TÜ üliõpilasesinduse esindajaks aseesimees Trine Tamm. Sügissemestril toimus ÜKSA nõukogul kaks koosolekut, kus muu hulgas arutati ka kommunikatsioonistrateegiat ning valiti uus tegevjuht.
U4Society
17. novembril toimus U4S aastakonverents, kus TÜ tudengeid esindas üliõpilaskonna aseesimees Trine Tamm. Võttes arvesse uut konsortsiumi, kus osalevad kõik viis U4Society ülikooli, oli võrgustik keerulise otsuse ees, mida piiratud ressursside valguses edasi teha. Koosolekul otsustati U4S võrgustikuna alles jätta, kuid teostada järgneva kolme aasta jooksul vaid miinimumprogrammi. Tudengid seisid eeskätt juhikoolituse jätkumise eest, selle kohta kirjutati ka vastav pöördumine U4S rektoritele.
Enlight
2019. aasta lõpus alustas koostööd üheksa ülikooli konsortsium Enlight, mis 2020. aasta suvel sai kolmeaastase projekti läbiviimiseks positiivse rahastusotsuse Euroopa Ülikoolide rahastusmeetmest. Koroonakriisi tingimustes sobivate ja toimivate viiside leidmiseks projekti elluviimises peeti sügissemestril mitmeid kohtumisi. Projekt keskendub muu hulgas õpirändele, digitaalsele koostööle ning tudengite ja õppejõudude võimestamisele. Tartu Ülikooli esindab Enlight tudengivõrgustikus aseesimees Trine Tamm.
Tulemas
- EÜL-i üldkoosolek mai keskel.
- Koostöö EÜL-iga vajaduspõhise eritoetuse andmise tingimuste ning soolise ja seksuaalse ahistamise ennetamise teemadel.
- Koostöö Üliõpilaskonna Sihtasutusega järgmise õppeaasta rebasekottide protsessis.
- Enlight projekti üritused kogu kevadsemestri jooksul alates märtsist, 2021. aasta teemaks on kaasamine (inclusivity).
Eelnevad aruanded puuduvad
Eelnevad aruanded puuduvad.
Volikogu
Volikogu protokollid
2022/2023 õ/a
2020/2021 õ/a
2019/2020 õ/a
2018/2019 õ/a
2017/2018 õ/a
Varasemate protokollidega tutvumiseks kirjuta tyye@ut.ee
Aruanded
Volikogu koosseis 2020/2021 – kevadsemester
Õppeaasta 2020/2021 kevadsemestril toimus neli volikogu koosolekut: 11. veebruaril, 11. märtsil, 8. aprillil ja 13. Mail (lisaks käesolevale 10. juuni koosolekule). Kõik koosolekud toimusid virtuaalselt. Ajavahemikus 26. veebruar kuni 3. märts toimus e-hääletus uue volikogu liikme kinnitamiseks.
Volikogu on Tartu Ülikooli üliõpilaskonna kõrgeim otsustuskogu, mis koosneb kõigi nelja valdkonna üliõpilaskogudest, kokku 20 liiget. Volikogu liikmed on vastavalt valdkonnale järgmised:
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond: Imar Koutchoukali, Pille-Riin Makilla, Tuuli Põhjakas, Ahenkora Siaw Kwayke ja Kerdo Kristjan Tamm (esimees).
Loodus- ja täppisteaduste valdkond: Brigitta Rebane, Karel Paan, Anton Žatkin, Kärt Soieva ja Ilmar Uduste (esimees).
Meditsiiniteaduste valdkond: Aana-Liisa Kaste, Liisa Marie Kerner, Polina Gladkova, Martin Špol ja Liisa Ansip (esimees).
Sotsiaalteaduste valdkond: Grete Põlluste, Denis Larchenko, Birgit Helen Tarien, Grethel Mets ja Joosep Heinsalu (esimees).
Järgnev annab ülevaate olulisematest volikogu otsustest vastavalt koosolekule. Protokollidega on võimalik tutvuda siin, e-hääletuse protokolliga siin.
11. veebruari koosolek
Koosolekul tutvustati volikogu liikmetele juhatuse ja volikogu, valdkonna üliõpilaskogu ja järelvalvekomisjoni aruandeid. Kinnitati alusdokumentides tehtavad muudatused üliõpilaskonna põhikirjas ja üldises valimiseeskirjas. Põhikirja muudatused seisnesid selles, et kui tavaliselt on nõue, et kõikide instituutide nõukogudes peavad tudengiesindajad moodustama 1/5 nõukogu koosseisust, siis nüüdsest ei kehti see nõue instituutidele, mis ei halda mitte ühtegi õppekava. Samuti laiendati nende instituutide üliõpilaskogudele põhimõtet, et üliõpilasesindajad valitakse instituudi üliõpilaskonna poolt, mitte ei määrata esimese asjana valdkonna üliõpilaskogu poolt. Muudatused puudutavad genoomika instituudi ja Tartu observatooriumi üliõpilaskogusid. Lisaks reguleeriti täpsemalt ära programminõukogudesse üliõpilasesindajate määramine.
Lisaks eelpool väljatoodule kinnitati üliõpilaskonna uued seisukohad, millest olulisemad muudatused olid need, et seisukohad on kirjutatud visioonilisemalt ja et tegemist pole mitte niivõrd esinduse, kuivõrd üliõpilaskonna seisukohtadega, mis laieneksid kõigile üliõpilasesinduse liikmetele.
Kinnitati ka 2021. aasta valimiste ajakava ning 2021. aasta valdkondade ja instituutide üliõpilaskogude valimiseks valimistoimkond kooseisus Helo Liis Soodla, Katariina Sofia Päts ja Martin Pärn.
Volikogu koosolekut juhatas Eesti Üliõpilaskondade Liidu asejuht Joonatan Nõgisto ja protokollis õigusnõunik Riin Tamm.
E-hääletus 26. veebruar kuni 3. märts
E-hääletuse sisuks oli otsustada, kas kinnitada humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna üliõpilane Pille-Riin Makilla volikogu ja humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna liikmeks vabanenud positsioonile.
Volikogu kinnitas Pille-Riin Makilla uueks volikogu liikmeks 17 poolthäälega (kaks ei hääletanud).
Hääletus viidi läbi TÜ dokumendihalduse infosüsteemis (DHIS).
E-hääletuse algataja oli TÜ üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane.
E-hääletuse protokolli koostas TÜ üliõpilasesinduse õigusnõunik Riin Tamm.
11. märtsi koosolek
Koosolekul tutvustati aasta õppejõu valimise korda ja kinnitati see. Seoses TÜÜE visuaalse identiteediga võeti vastu otsus liituda Tartu Ülikooli uue stiiliraamatuga. Otsustati, et üliõpilassenaatorid ja Eesti Üliõpilaskondade Liidu volikogu kandidaadid ja üldkoosoleku liikmed valitakse 13. mai erakorralisel volikogu koosolekul.
Koosolekul andsid infot üliõpilaskogude valimistega seotud arengute ja plaanide kohta Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse hariduspoliitika aseesimees Helo Liis Soodla ning turundus- ja kommunikatsioonispetsialist Silja Madison. Muu hulgas anti teada, et valimiseeskiri on terves mahus tõlgitud. Valimistoimkonna töö on teha valimiseeskiri kättesaadavaks kogu üliõpilaskonnale valimisperioodi alguses.
Volikogu koosolekut juhatas üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane ja protokollis õigusnõunik Riin Tamm.
8. aprilli koosolek
8. aprillil oli volikogu päevakorrasolid TÜÜE KOV valimiste platvormi arutelu ja kinnitamine, arutelu TÜÜE uue arengukava kohta,üliõpilasesindajate tagandamis- ja kaebemenetluse korra muudatuse vajaduse arutamine, arutelu TÜ üliõpilaskonna eesti keele seisukohtade vajalikkuse üle ning tulenevalt EÜL-i soovist saada ülikoolidelt kandidaatide nimekiri juba aprillikuu lõpuks ka EÜL-i volikogu kandidaatide valimine.
Volikogu koosolekul kuulati ära juhatuse ettekanne KOV valimiste platvormi kohta ning pärast arutelu otsustati asendada selles lause „Kesklinnas laieneb autovaba piirkond: Ülikooli tänav Vallikraavist Munga tänavani, Küütri tänav, Kompanii tänav, Gildi tänav” lausega „Linn soosib autovabade alade loomist.” Pärast seda muudatust kinnitas volikogu platvormi.
TÜÜE kandidaate Eesti Üliõpilaskondade Liidu volikokku oli kolm: meditsiiniteaduste valdkonnast Aana-Liisa Kaste, filosoofia ja semiootika instituudist Jay Allen Zameska ja haridusteaduste instituudist Joosep Heinsalu. Kõigi nende kandidatuur kinnitati. Koosolekul tehti ka ettepanekuid, milline võiks olla esindajate tagandamise ja kaebemenetluse kord. Volikogu liige Denis Larchenko tegi ettekande muredest seoses eesti keele staatuse ja kasutamisega Tartu Ülikoolis ning tegi üleskutse arendada selles vallas konkreetsemad üliõpilaskonna seisukohad. Volikogu ja juhatus võtsid info teadmiseks.
Volikogu koosolekut juhatas üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane ja protokollis õigusnõunik Riin Tamm.
13. mai koosolek
Koosolekul otsustati, et alates 1. juulist on üliõpilasesindajad senatis on Kertu Liis Krigul (LTT doktorant), Joosep Heinsalu (SV magistrant), Stella-Maria Kangur (MV I-III kursuse integreeritud/bakalaureuseõppe esindaja) ja Imar Koutchoukali (HV doktorant). Asendusjärjekorda jäid Erik Mandel ja Uku Kangur loodus- ja täppisteaduste valdkonnast. TÜÜE esindajad EÜL-i üldkoosolekul on alates 17. maist Kertu Süld, Uku Kangur, Karel Paan, Helo Liis Soodla, Trine Tamm ja Karl Lembit Laane.
Koosolekul muudeti TÜÜE töökorra tagandamis- ja kaebemenetluse korda nii, et üliõpilasesindajaid saab tagandada üks aste kõrgem otsustuskogu (IÜK-i puhul VÜK, VÜK-i puhul volikogu). Veel edastati teave, et arengukava koostamise protsess pikeneb ning valmis saab uus TÜÜE arengukava 2021. aasta sügissemestril.
Volikogu koosolekut juhatas järelevalvekomisjoni liige Katariina Sofia Päts ja protokollis õigusnõunik Riin Tamm.
Volikogu koosseis 2020/2021 — sügissemester
Õppeaasta 2020/2021 sügissemestril toimus kolm volikogu koosolekut: 10. septembril, 8. oktoobril ja 12. novembril. Neist esimene toimus traditsiooniliselt Tartu Ülikooli senati saalis, ülejäänud virtuaalselt. Ajavahemikus 22—29 september toimus e-hääletus uue volikogu liikme kinnitamiseks.
Volikogu on Tartu Ülikooli üliõpilaskonna kõrgeim otsustuskogu, mis koosneb kõigi nelja valdkonna üliõpilaskogudest, kokku 20 liiget. Volikogu liikmed on vastavalt valdkonnale järgmised.
- Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond: Imar Koutchoukali, Annabel Parts, Tuuli Põhjakas, Ahenkora Siaw Kwayke ja Kerdo Kristjan Tamm (esimees).
- Loodus- ja täppisteaduste valdkond: Brigitta Rebane, Karel Paan, Anton Žatkin, Kärt Soieva ja Ilmar Uduste (esimees).
- Meditsiiniteaduste valdkond: Aana-Liisa Kaste, Liisa Marie Kerner, Polina Gladkova, Martin Špol ja Liisa Ansip (esimees).
- Sotsiaalteaduste valdkond: Grete Põlluste, Denis Larchenko, Birgit Helen Tarien, Grethel Mets ja Joosep Heinsalu (esimees).
Järgnev annab ülevaate olulisematest volikogu otsustest vastavalt koosolekule. Protokollidega on võimalik tutvuda siin, e-hääletuse protokolliga siin.
10. septembri koosolek
Esimest korda kogunes volikogu uues koosseisus 10. septembril, ent tavapärasest väiksemas koosseisus: loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilasesindus oli ühe liikme võrra väiksem, kuna nende esindaja Aravindan Sooryanaraini esindajastaatus oli lõppenud koos tema üliõpilasstaatusega. Uutele volikogu liikmetele tutvustati volikogu töökorda ning üliõpilaskonna juhatuse ja büroo liikmed, eelmist järelevalvekomisjoni aruannet ning anti ülevaade käimasolevast aasta õppejõu valimise protsessist. Kinnitati ka eelmise volikogu koosoleku protokoll ja selle õppeaasta korraliste volikogu koosolekute ajad.
Volikogu koosolekut juhatas üliõpilaskonna esimees Karl Lembit Laane ja protokollis õigusnõunik Riin Tamm.
E-hääletus 22.—29. septembril
Aravindanist tühjaks jäänud kohale esitas loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilaskogu esimees Ilmar Uduste kandidaadiks Kärt Soieva füüsika, keemia ja materjaliteaduse õppekavalt, kes kandideeris soovist “korda saata positiivseid muutusi ja teha ülikool seeläbi ägedamaks”. Volikogu kinnitas ta uueks volikogu liikmeks 17 poolthäälega (kaks ei hääletanud).
8. oktoobri koosolek
Arutamisele kuulusid muu hulgas TÜÜE tunnustamise statuut ning üliõpilaskonna juhatuse koormus ja palgaaste. Esimese puhul andis volikogu oma heakskiidu seitsmele tunnustuse kategooriale: megaesindaja, TÜÜE hing, pikaajalise olija auhind, semestri tegu, uuenduste pakkuja, semestri kõige töökam meeskond ja väline abistaja. Kehtima hakkas see kohe pärast vastuvõtmist ning esimeste tunnustatute kohta on võimalik lugeda siin. Tunnustamise statuut on täies mahus kättesaadav siin.
Juhatuse koormuse ja palgaastmete arutelu oli ajendatud eelmise volikogu koosseisu viimase koosolekul seatud ülesandest “uurida võimalusi üliõpilaskonna juhatuse vääriliseks tasustamiseks”, kuna varem olid üliõpilaskonna aseesimeeste liikmete palgad määratud volikogu üksikotsustega ja seda ei nähtud inflatsiooni tingimustes jätkusuutlikuna. Kuna Tartu Ülikooli üliõpilasesindus on paralleelselt ka Tartu Ülikooli struktuuriüksus ja esimehele juba kehtis struktuuriüksuse juhi palgaastme miinimummäär, oli juhatuse ettepanek fikseerida ka aseesimeeste töötasud struktuuriüksuse asejuhtide palgaastme miinimummääraga. Samuti tegi juhatus ettepaneku langetada üliõpilaskonna esimehe Karl Lembit Laane töökoormust 0,8-lt 0,6-le ning tõsta TÜÜE sisearengu ja välissuhtluse aseesimehe Trine Tamme töökoormust 0,4-lt 0,5-le. Mõlemad ettepanekud kiideti heaks.
Volikogu koosolekut juhatas endine Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Britt Järvet ja protokollis Riin Tamm.
12. novembri koosolek
Sügissemestri viimasel koosolekul oli arutelu all kolm teemat: TÜÜE järgmise aasta eelarve, juhatuse koormuste järjekordne muutmine ning TÜÜE alusdokumentide reform.
Juhatuse esindatud eelarvekavand võeti vastu muudatusi tegemata. Eelarve, kogumahus 152 978 eurot, suurimateks kuluridadeks on tööjõukulud (91 760 eurot) ning kantselei- ja majanduskulud (40 780 eurot), mille alla kuuluvad näiteks kolme TÜÜE väljasõidu korraldamine (13 000 eurot), TÜÜE jõulupeo ja sünnipäeva tähistamine (kokku 10 000 eurot), rebasekottide rahastamine (3 500 eurot) ja juhatuse arendusfond (1 450 eurot). Juhatus tegi ettepaneku vähendada esimehe koormust 0,5-le ning TÜÜE sisearengu ja välissuhtluse aseesimehe oma taas 0,4-le, et vabastada vahendeid muude tegevuste jaoks. Valdav osa TÜÜE tuludest tuleb ülikooli üldfondist (14 6255 eurot), ülejäänu muudest vahenditest.
Muudatused alusdokumentides puudutasid nii üliõpilaskonna põhikirja, töökorda kui ka valimiseeskirja. Olulisemad sisulised muudatused puudutasid juhatuse valimist ja EÜL-i liikmetega seonduvat.
Juhatuse korralised valimised toimuvad iga kahe aasta tagant kevaditi, mis tagab ameti üleandmise suvel, võimaldades uuel juhatusel sisse elada koolikoormuseväliselt. Samuti on üks juhatuse liikmetest nüüdsest ex officio EÜL-i üldkoosoleku liige nagu senatiski.
Teiste muudatuste tulemusena on võimalik esitada kandideerimisavaldus ka skaneerituna, puudusi avaldustes on võimalik likvideerida ning e-hääletamise puhul eristatakse selgelt eelnõude arutelu ja hääletamise perioodi (vastavalt kolm ja viis päeva).
Volikogu koosolekut juhatas endine Eesti Õpilasesinduste Liidu esimees Marcus Ojasoo ja protokollis Riin Tamm.
Eelnevad aruanded puuduvad
Eelnevad aruanded puuduvad.
Humanitaarteaduste valdkond
Valdkonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna üliõpilaskogu peamised eesmärgid 2020/2021 õppeaasta sügissemestriks olid üliõpilaste järjepidev ning edukas esindamine valdkonna nõukogu istungitel, vabade kohtade täitmine valdkonna üliõpilaskogudes õppeaasta alguses ning tudengite olmetingimuste parandamine Jakobi 2 õppehoones. Suur rõõm on tunnistada, et kõik eelmainitud eesmärgid said täidetud. Meie esinduse enamus oli valdkonna nõukogu istungitel kõikidel kordadel kohal (v.a ühel juhul) ning suutsime vaid nädala-pooleteisega täita kõik kohad, mis jäid peale eelmise õppeaasta valimisi meie valdkonna üliõpilaskogudes täitmata. Viimase suure eesmärgi täitmine, olmetingimuste parandamine, edenes aeglaselt, ent semestri lõpuks õnnestus meil siiski jõuda valdkonna dekanaadiga kokkuleppele, millega eraldati valdkonna eelarves raha automaatse külma ja kuuma vee automaadi ostmiseks ringauditooriumi fuajeesse.
Kevadsemester 2020/2021
Instituutide üliõpilaskogud
Ajaloo ja arheoloogia instituudi üliõpilaskogu
Kevadsemester 2020/2021
Sügissemester 2020/2021
Ajaloo ja arheoloogia instituudi üliõpilaskogu kogunes esimest korda 14. septembril 2020. aastal, et omavahel tutvuda, panna paika IÜK-i aastaplaan ning peamised mõtted/murekohad, millega õppeaasta jooksul tegutseda. Peamisteks sügissemestri eesmärkideks said puhke- ja õpialade vajaduse väljauurimine, aasta õppejõu küsitluse koostamine, aine „Sissejuhatus ajalookirjutusse“ ülevaatamine ning kriisiaja ohutusnõuete jälgimine.
Helina Välb koostas instituudi tudengitele küsitluse aasta õppejõu valimiseks. Üliõpilaskogu liige Fred Gregor Rahuoja kohtus 17. septembril ka HVÜK-i esindajaga, et mõlemapoolsed eesmärgid ja sihid algavaks õppeaastaks läbi arutada. Oktoobris lisas IÜK üle-ülikoolilisse tudengite tagasiside küsitlusse ajaloo ja arheoloogia instituuti puudutavad küsimused.
Teine üliõpilaskogu koosolek toimus 18. novembril 2020. aastal, kus tulid arutlusele teemad koroonakriisi ohutusnõuete järgmise kohta ülikoolis ning tudengitele mõeldud puhke- ja õppealade rajamine. Detsembrikuu jooksul koostas tudengiesindaja Roman Kasak küsitluse, et uurida ajaloo ja arheoloogia instituudi tudengite õppimisharjumusi Jakobi 2 õppehoones: kas ja kui palju ülikoolis õpitakse, milliseid alasid eelistatakse jms. Küsitlust pole veel tudengitele vastamiseks avaldatud, kuna IÜK leidis, et hetkeolukorda arvestades on olulisem jälgida, et distantsõpe toimiks ning õppekvaliteet seejuures oleks tagatud.
Eesti ja üldkeeleteaduse instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Alustasime oma üliõpilasesinduse tööga augusti lõpus. Käisime TÜÜE juhatuse koosolekul, kus seadsime sügissemestriks eesmärgid. Arutasime puhkeruumi teemat, ausaid EAP-sid ja õppejõudude tagasisidestamist. Septembris oli fookuses puhkeruumi puudumine, millele suutsime instituudiga koos lahenduse leida. Seejärel jagasime tudengitele infot puhkeruumi olemasolust ja kasutusvõimalusest. Pidasime vajalikuks sinna soetada ka veekeedukann ja mikrolaineahi, et tudengitel oleks päeva jooksul võimalik endale toitu soojendada. Oktoobris ja novembris küsisime tudengitelt tagasisidet meie õppekava suundade ja moodulite kohta. Novembrikuus toimus esimene filmiõhtu, mida korraldasime koostöös instituudiga. Jagasime TÜÜE tagasiside küsimustikku. Esitasime aasta õppejõu tiitli kandidaadiks Pire Terase. Osalesime instituudi nõukogu koosolekutel ja korraldasime regulaarselt ka enda koosolekuid.
Kevadsemestril on meil plaanis bakalaureuseastme programmijuhiga edasi arutada õppekavast saadud tagasisidet. Samuti vajab programmijuhiga arutamist muu emakeelsete tudengite olukord, kuidas neid meie erialal paremini toetada. Oleme täiesti enda õlule võtnud filmiõhtute korraldamise, mis toimuvad kord kuus. Levitame ka TÜÜEsse kandideerimist. Samuti jagame tudengitele veel tagasisideküsimustikku, et teada saada, mis on nende murekohad distantsõppe ajal. Osaleme aktiivselt edasi instituudi nõukogu koosolekutel ja korraldame endiselt regulaarselt oma koosolekuid. Jooksvalt jagame vajalikku informatsiooni kaastudengitele.
Filosoofia ja semiootika instituudi üliõpilaskogu
Kevadsemester 2020/2021
Mis sai tehtud?
- Kohtusime instituudi juhtkonnaga
- Algatasime arutelud instituudi põhikirja muutmiseks, andmaks instituudi nõukogule senisest suurem roll instituudi juhtimises. Kõnelused jäid pooleli ja jätkuvad uuel semestril.
- Osalesime õppejõudude atesteerimisel.
- Uurisime Semiooni tegutsemise kohta.
- Püüdsime alustada semiootikute praktikaveebi uuendamist, jäi pooleli.
- Osalesime instituudi nõukogu ja osakondade töötajate kohtumistel ning võtsime sõna kõigis üliõpilasi puudutavates päevakorrapunktides.
- Otsisime uusi üliõpilasesindajaid esindusse kandideerima.
- Korraldasime kohtumise uute ja vanade esindajatega, määrasime uue kohtumise augustisse.
- Andsime tagasisidet valdkondliku arengukava kavandisse.
Mida tuleks teha tulevikus?
- Jätkata instituudi juhtkonnaga kohtumisi
- Paluda, et esidajaid kaasataks osakonna kohtumistele
- Kohtuda IÜKiga regulaarselt (1x kuus) ning protokollida oma tegevust
- Anda täiendavat tagasisidet valdkonna arengukavva
- Korraldada rohkem kogukondlikke üritusi
- Ammutada eelmise osaluskohviku kokkuvõttest mõtteid uuteks tegevusteks
- Vaba kava – mis sütitab sind esindajana, mida ise tahaksid muuta, uurida jne.
Sügissemester 2020/2021
Sügisel alustasime esimesel nädalal loengutes käimisega ja TÜÜE tutvustamisega uutele tudengitele. Käidud sai bakalaureuse esmakursuslaste ja esimese aasta magistrantide filosoofia ja semiootika loengutes. Seejärel võtsime plaani teha osaluskohviku instituudi tudengitele, mis toimus 22. oktoobril. Tollal veel Covid-19 nii hull ei olnud ja tegime ürituse füüsiliselt koos söögi ja joogiga. Kohale tuli 38 tudengit ja koos õppejõududega arutasime koos teemade ekspertidega. Arutlesime neljal järgneval teemal: õppekvaliteet (õppemeetodid, ainete maht, õppevorm, e-õpe), õppe rakenduslikkus, instituudi areng, kogukond ja füüsiline ruum ning mis annab tuge ja mis soodustab väljalangemist. Sealt saime suurt tuge, et tudengid vajavad rohkem ühisüritusi. Selle tulemusel oleme mõelnud teha algust tudengiorganisatsioonile, mis ühendaks filosoofia ja semiootika tudengeid või teha kaks organisatsiooni vastavalt osakonnale. Argumente on mõlema variandi kasuks ja vastu. Soovime kohtuda semiootikute tudengiorganisatsiooni Semiooni juhtkonnaga, ehk saame olemasolevat organisatsiooni toetada, kuigi Covidiga on see meeletult raskendatud.
Mõned üksikjuhtumid on ette tulnud, kus üliõpilased on võtnud esindusega kontakti, et saada abi õppetöö või muu ülikooliga seotud teemadel. Oleme jaganud kahel korral tudengitele TÜÜE ühist küsitlust, et saada tagasisidet ja oleme ka üht probleemi selle kaudu adresseerinud, võtsime tudengiga ühendust, aga kuna tegemist oli ülikoolivälise probleemiga, siis saime ainult emotsionaalset tuge pakkuda.
Sügisel kohtusime instituudi juhtkonnaga ja siis läks töösse ka instituudi põhikirja muutmise mõte, kuna põhikirja saab meie hinnangul muuta paremaks. See töö on hetkel veel pooleli. Oleme IÜKiga kohtunud igal kuul, vahel ka tihedamini ja arutanud edasisi plaane. Sellest koosolekust tulenevalt saavutasime instituudi juhtkonnaga kokkuleppe, et meid kutsutakse õppeteemadega seotud osakonna koosolekutele, kus oleme andnud aktiivselt tagasisidet õppekavade muudatustele.
Kultuuriteaduse instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Kultuuriteaduste IÜK tegeles semestri alguses puuduvate liikmete leidmisega üliõpilaskogusse ja kõik kohad said ka täidetud. Samuti tutvustasime TÜÜEt esmakursuslastele, pidasime omavahel mitu koosolekut, et panna paika tegevuskava ja valmistuda instituudi nõukogu koosolekuteks. Kõige olulisem eesmärk oli ilmselt tudengite nurgakese rajamine Ülikooli 16 õppehoonesse, sest sellist seal siiani ei ole olnud. Distantsõppe tõttu me selle plaaniga veel lõpule ei jõudnud, kuid jätkame kevadsemestril ja loodame selle õppeaasta lõpuks ka valmis saada. Instituudi nõukogu koosolekutel olime alati esindatud ja rääkisime kaasa olulistel teemadel nagu näiteks sisseastumise korralduse muutmine ja instituudi tunnustamise eeskirja koostamine. Viimaks koostasime ka tagasiside vormi oma instituudi tudengitele, kuid sellele vastamine on olnud kesine, nii et sellega tuleb samuti edasi tegeleda.
Maailma keelte- ja kultuuride kolledži üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Kohtusime esimest korda oktoobris, mil tutvusime omavahel ning arutasime tulevikuplaane esimest korda instituudi üliõpilaskoguna. Leppisime kokku meie IÜK selle õppeaasta eesmärkides, milleks olid: a) instituudi tudengikommuuni suhtluse parendamine, b) õppejõudude ning tudengite informeerituse arendamine.
Üks liikmetest, Mikk, käis välja idee, et panustaksime uue tudenginurga arendusse, kuna olemasolev on oma väiksusega asendushoones hetkel vaid ajutiseks lahenduseks. Ühtlasi oleks uus tudenginurk üks võimalikest lahendustest tudengite suhtlusele positiivse tõuke andmiseks. See idee jäi algul küll õhku, ent mõtlesime selle peale pidevalt ja leidsime, et see oleks antud olukorras vaid kasulik. Vahepeal koostas Anette TÜÜE heaoluküsitluses kitsamalt Maailma keelte ja kultuuride kolledžile suunatud küsitluse. Samuti võtsid Lissel ja Anette osa õppekvaliteedi koosolekust, kuna neile määrati atesteerimiseks kaks instituudi õppejõudu. Anette võttis osa ka atesteerimiskoosolekust, kus ta oli tudengite hääleks.
Novembri lõpus võtsime osa instituudi nõukogu koosolekust, kus arutati päevakajalisi sündmusi, mille hulgas olid ka koroonapiirangud. Saime nende osas kaasa rääkida ning tudengite poolseid ideid edastada.
Tudenginurga idee võttis ajaga selgema kuju ning sellest lähtuvalt koostasime küsitluse, et saada aimdust, kas instituudi tudengid oleksid huvitatud uuest ja avaramast tudenginurgast.
Tudenginurga loomise plaaniga pöördusime instituudi juhatuse poole ja meile positiivseks üllatuseks võeti see mõte entusiastlikult vastu– seega panime paika järgnevad sammud, mida uue tudenginurga realiseerimiseks tuleb teha. Need tegevused jäävad kevadsemestrisse.
Kevadsemestri eesmärgid ning edasised plaanid
Kui saime kätte TÜÜE heaoluküsitluse tulemused meie instituudi tudengite kohta, jõudsime arusaamisele, et varieeruva rahulolutaseme ning tudengikogukonna laialivalguvuse tõttu peaksime keskenduma enam tudengite ühtsuse loomisele ja konkreetsemate murede korral lahenduse leidmisele.
Tudenginurga tagasisideküsimustiku tulemusi arvesse võttes langetasime otsuse, et järgmisel semestril alustame uue tudenginurga rajamisega Liivi 4 hoone keldrikorrusele. Lisaks oleme mõelnud võtta ette ka ühisürituste korraldamise ja ühtlasi ürituste laialdase kajastamise, mis võiks olla üks lahendusist. Loomulikult peame ka arvestama kehtivate koroonapiirangutega riigis.
Usuteaduskonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Üliõpilasesindus alustas tööga juba juulis. Sügisel õnnestus meil ära korraldada kaks suurt traditsioonilist üritust- avapidu (septembris) ja rebastenädal (oktoobris), kuigi tuli arvestada uute olude ja nõuetega, võib need kaks üritust lugeda vägagi õnnestunuks. Septembris oli vahva ettevõtmine ka IDUSxTÜVKA plogging, millel osavõtt jäi küll vajaka, aga ettevõtmine oli hea ning huvilisi oli. Novembris toimus meestepäeva kohvik, jällegi meie jaoks uuemas vormis tegemine. Peale seda enam reaalselt toimuvaid üritusi teha ei saanudki, seega hakkasime arutama, mida ja kuidas uuel poolaastal edasi teeme.
Olulisena võib veel välja tuua, et TÜVKAl on uus direktor Juko-Mart Kõlar, kellega samuti kohe sügisel kohtusime. Üldiselt on kooli juhtkond on väga vastutulelik ning aidanud nii üliõpilasesindust kui ka teisi tudengeid erinevate murede ja rõõmudega. Eelmise poolaasta lõpus otsustasime, et kuna ilmselt nii suurt rõhku enam ürituste korraldamisele panna ei saa, siis üritame rohkem kontakteeruda tudengitega, sest seda soovis meil väga ka juhtkond, et kuidas siis tudengitel ikkagi distantsõppel läheb.
Kokkuvõttes loeksime eelmise poolaasta pigem õnnestunuks, kuid tuli palju kohaneda ning leida alternatiive ja uusi lahendusi, pikalt kestnud traditsioonidele.
Loodus- ja täppisteaduste valdkond
Valdkonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Senised tegevused:
- Määramised instituutide üliõpilaskogudesse
- E-õppe tagamine üle terve valdkonna
- Koostöö mõne suurema energiajoogi firmaga
- Taara
- LTT VÜKi Facebooki lehe täiendamine ja uuendamine
- Instituutide juhatajate kandidaatide esitamine
- Osalemine erinevate koosseisude töös (Tartu Ülikooli üliõpilaskonna volikogu, loodus- ja täppisteaduste valdkonna nõukogu, TÜÜE töörühmad)
- Suhtlus instituutidega
- IÜK-VÜK koosolekud
- Suhtlus revisjonikomisjoniga
Kevadsemester 2020/2021
Instituutide üliõpilaskogud
Arvutiteaduste instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Arvutiteaduse IÜK võttis lisaks tavapärasele nõukogu töös osalemisele sel semestril ette Delta olmeprobleemide lahendamise. Saime tänu Kaile (MSIÜK) Delta teise korruse tudengialale TÜÜE nurga ehk telekasse kolme instituudi (MJI, MSI ja ATI) üliõpilasesindajate nägude ja nimedega slaidi, kus on muuhulgas ka kontaktinfo. Selleks suhtlesime Matemaatika ja statistika instituudi ja Majandusteaduste instituudi üliõpilaskogudega. Rääkisime nt üleriiete hoiustamise ruumi puudusest, taaraprügikastide vajalikkusest, koostööruumide broneerimissüsteemist ja tudengiköögi koristamisest. Andsime nende teemade kohta sisendit ka Piret Oravale, kes suhtleb otse Delta majahaduriga. Lubati tekitada igale korrusele 2-3 taaraprügikasti, tudengialale lisati nagisid, tudengiköögi korras hoidmiseks paneme teiste Delta üliõpilasesindajatega kokku köögi kasutamise hea tava, mis läheb köögi seinale ja mida levitame meililistides. Lisaks sellele koostasime Google Forms küsitluse (selle link on ka TÜÜE üldise küsitluse ATI osas), et süsteemsemalt koguda sisendit tudengitelt, mida nad arvavad Deltast kui õppekeskkonnast, et nende tagasisidest lähtuvalt saaksime ka enda tegevust planeerida.
Vahepeal kontakteerus õppejõud Mirjam Paales, kes soovis eelmise IÜKi koostatud arendusplaani ainele “Arvuti Arhitektuur ja Riistvara I”. Oli tänulik sisendi eest ja lubas sellega edasi toimetada.
Et aga sügissemestri lõpus mindi kaugõppele, siis lõplikke lahendusi me ellu viia ja valideerida veel ei jõudnud. Kevadsemestril, kui kunagi loodetavasti kontaktõpe taastub, kavatseme nende teemadega edasi tegeleda ja rohkem kommunikeerida seda ka tudengite seas (nt meililistide kaudu).
Füüsika instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Füüsika instituudi üliõpilaskogu liikmetel on see aasta läinud seoses globaalse pandeemiaga pigem rahulikult, eesmärk on olnud hoida ennast töös. Oleme usinalt osalenud füüsika instituudi nõukogu koosolekutel ning hoidnud silma peal instituudi tegevustel, samuti aidanud kus üliõpilaste sisendit vaja on.
Sel aastal toimus ka mitu atesteerimist, kus jagasime õppejõududele tudengite kiituseid ja märkuseid.
Oleme ette valmistanud instituudi majja TÜÜE nurga, et oma tegevusi kajastada, kuid e-õppe käivitumise tõttu oleme selle nurga avalikustamist edasi lükanud.
Tulevikus plaanime leida entusiastlikud järeltulijad ning nad kenasti välja koolitada. Soovime jätkata ning süvendada koostööd erialaseltsiga Füüsikaüliõpilaste Seltsiga (FÜSiga).
Keemia instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Praegusest epidemioloogilisest olukorrast tingituna KI IÜK suuri plaane ei loonud. Mängisime oma fookuse ümber ja andsime endast parima, et keerulisel ajal näpp pulsil hoida toimuva õppetöö juures.
Suhtlesime tudengitega ning edastasime aktuaalseid kommentaare ning muresid õppejõududele ning KI juhatusele. Peamiseks teemaks siis hübriidõppe (ning hiljem täieliku kaugõppe) sujumine. Koordineerisime oma tegevust erialaseltsidega (TÜKS ja FÜS), et koguda (ja edastada) infot tudengitelt (ning tudengitele). Kuna märgatava osa (vast isegi enamuse) KIs õppivatest tudengitest moodustab füüsika, keemia ja materjaliteaduse eriala, oli soolas ka koostöö naabrite ehk füüsika instituudiga.
Lisaks sellele võtsime osa instituudi nõukogu korralistest koosolekutest, kus kogusime infot ning seisime tudengite seisukohtade eest (niipalju kui sel vaiksel sügissemestril vaja läks). Ootame ka täiendavat infot TÜÜE-nurgakese kohta, millest kunagi ammu-ammu juttu oli.
Matemaatika ja statistika instituudi üliõpilaskogu
Kevadsemester 2020/2021
2020/21 õppeaasta kevadsemestril tegutses matemaatika ja statistika instituudi üliõpilaskogu mitmel rindel, näiteks koguti tudengitelt õppeainete kohta tagasisidet ja arutleti selle üle programmijuhtidega (mille tulemusena probleemsete ainete olukord ka paranes) ning võeti aktiivselt osa MSI nõukogu koosolekutest ja tõstatati seal oma teemasid. MSIÜK korraldas kevadel MSI tudengitele ka motivatsiooni boostiva vestlusõhtu pealkirjaga „Kas ∃ selline matemaatik, kes pole kunagi läbi põlenud?”, mille eesmärk oli pakkuda tudengitele vaheldust ja tuge koroonaaja õppimises ning mille tagasiside oli igati positiivne.
Sügissemester 2020/2021
Ka matemaatika ja statistika instituudi üliõpilasesindajatel möödus sügissemester võrdlemisi rahulikult. Semester algas nelja tudengiesindajaga (Hanna Britt, Heleen, Kaari ja Kai), kuid instituudi nõukogu laienemise tõttu liitus meiega semestri lõpus ka viies liige Erik. Esindajad on aktiivselt osalenud instituudi nõukogu koosolekutel ning seal ka sõna võtnud, esindajate eestvedamisel esitati valdkonna üliõpilaskogu poolt ka instituudi juhataja kohale kandidaadiks Meelis Käärik, kes ka juhatajaks valiti. Nõukogus tehtud otsuseid ja muud instituudi/ülikooli infot on üliõpilasesindajad jaganud ka instituudi tudengitele mõeldud Facebooki grupis.
Matemaatika ja statistika instituudi üliõpilaskogu panustas sügissemestril aktiivselt ka TÜÜE arengusse, näiteks loodi Delta tudengiala ekraanile kõigi maja asukate tudengiesindajaid tutvustav banner. Oktoobri lõpus osales Kai ka TÜÜE vestlusõhtul ühe kõnelejana, kus arutleti õppeainete tagasiside vajalikkuse üle. Oma ideid on esindajad välja käinud ka töögruppides ja komisjonides – Hanna Britt TÜÜE õppekvaliteedi töögrupis ja LTT õppekomisjonis, Kai välistudengite töögrupis. Mitu korda on tudengitelt küsitud ka õppetööle tagasisidet, mille ülevaatega on esinetud ka instituudi infokoosolekutel. Üliõpilasesindajad tunnevad, et nende kogutud tagasiside on instituudile sel keerulisel aastal väga kasulik olnud ning et instituut väärtustab esindajate tehtud tööd.
Molekulaar- ja rakubioloogia instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Sügissemestrer oli TÜMRI IÜKile pigem rahulikum. Kaks esindajat osalesid Projektipraktika aines, mille käigus kaardistasid oma tegevusi ning eesmärke. Sellega saime uue kogemuse võrra rikkamaks ning uusi ideid oma tegevusteks, kuna sai ka arutada teiste esindajatega nende üliõpilaskogus toimuvat.
Üheks suureks muutuseks selle semestril on olnud instituudi direktori vahetumine. Saime ka seal sõna sekka öelda ning arutada valdkonna esindajatega meie meelest sobivaimaid valikuid. Lisaks sellele on IÜKi kõik liikmed osalenud aktiivselt nõukogu koosolekutel ning meid on kaasatud ka teistesse komisjonidesse nagu näiteks programminõukogud ja atesteerimiskomisjonid.
Lisaks koosolekutele ja aruteludele nõukogudes või komisjonides oleme sellel semestril loonud TÜÜE nurga oma instituudi tudengiruumi, suhelnud tudengitega ning planeerinud õppekavade muudatusi. Eelkõige on oluline roll õppekavade muudatustes ja õpirände küsimustes kaasarääkimisel Andreal. Tunneme, et IÜK on oma arvamuse saanud öelda ja Andrea tegeleb selle kommunikeerimisega nii Bioteaduste Üliõpilaste seltsis kui ka otse programmijuhile. Loodame näha uuendatud bakalaureuse õppekava, mis annab tudengitele sobiva aluse tööks või edasisteks õpinguteks bioteadustes. Peale bakalaureuse- ning magistriõppe tudengite elu muutmise oleme tegelenud ka doktorantide informeerimisega. Semestri alguses korraldasid Tina ja Sirelin doktorantide infoõhtu, kus sai selge ülevaate doktorante puudutavatest küsimustest ning ka nende muredest.
Lisaks osalevad meie liikmed aktiivselt TÜÜE igapäevaelus. Andrea ja Tina on aktiivsed töögruppide töös ning Signe on järelevalvekomisjonis. Suhtlus instituudi väliste TÜÜE inimestega annab uusi ideid ning motivatsiooni olla veelgi parem esindaja. Võimalus olla kaasatud ka suuremates otsustusprotsessides on kindlasti üheks oluliseks TÜÜE lisaväärtuseks. Eneseteostus võimalusi leidub TÜÜEs ka praegusel koroonaajal, mis aitab hoida ennast aktiivse ning motiveerituna.
Kevadsemestril on plaanis TÜMRI arengukava koostamises sõna sekka öelda ning järgida selle tudengisõbralikkust. Teiseks suureks missiooniks uuel semestril on edukad valimised, milleks on plaanis teha kampaaniat ning otse kontakteeruda võimalike kandidaatidega. Soovime tagada TÜMRI IÜKi jätkusuutlikuse ning leida selleks sobivad inimesed, kes tahavad instituudis elu paremaks muuta. Kindlasti jätkame ka õppekavade edendamist ning teostada oma tagasiside kogumine, et olla rohkem pildis ning hinnata koroona mõju tudengite õppeedukusele ning motiveeritusele.
Tartu Observatooriumi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Tehnoloogiainstituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Ökoloogia ja maateaduse instituudi üliõpilaskogu
Kevadsemester 2020/2021
Terve semestri vältel oleme aktiivselt osalenud instituudi nõukogu töös ja tegelesime koroona põhjustatud õppekorralduse muutuste jälgimisega, aidates lahendada tekkinud probleeme ning tuues häid näiteid esile. Oleme hoidnud silma peal uue bioloogide maja ning Vanemuise 46 tudenginurga valmimisel.
Aprillis toimus meie üliõpilaskogus ühe esindaja tagasiastumine, kuid leidsime kiiresti asendusliikme. TÜÜE valimistel tegime koostööd BÜSi ja EGEA-Tartuga, et leida ÖMIÜK-i uusi kandidaate. Konkurents oli suur ning valituks sai nii biolooge kui geograaf. Mais kogusime tudengitelt aktiivselt tagasisidet ning lasime neil tunnustada häid õppejõude.
Eesmärk sügiseks on luua kommunikatsiooniks esindajate ja tudengite vahel Facebooki grupp, kuhu kutsume instituudi kõik tudengid.
Sügissemester 2020/2021
Augusti lõpus toimus meil kahepäevane nõukogu väljasõit, kus lisaks koosolekule, saime ka vabas keskkonnas teiste liikmetega tutvuda. Kuna seal kõiki meie üliõpilaskogust kohal ei olnud, siis saime füüsiliselt üksteisega kokku esimest korda alles 5. oktoobril 2020, kui toimus instituudi nõukogu koosolek. Tutvusime liikmetega, põhitegevuste ja selleaastaste nõukogu eesmärkidega. Arutlesime, kuidas olla oma instituudi tudengitele nähtavamad ja kättesaadavamad.
Sügissemester oli meie instituudi jaoks üsna rahulik ja väga suuri plaane või tegevusi me korda ei saatnud. Siiski käisid septembris Anne Merzin ja Ilona Tamm esmakursuslastele tutvustamas TÜÜE-t ja meie instituudi üliõpilasesindajaid. Seejärel oleme peamiselt tegelenud uue avatava magistriõppekavaga (“Keskkonnajuhtimine ja kohanemine kliima muutustega”) – oleme esitanud küsimusi nii nõukogus kui arutanud ka omavahel, kuidas meie näeksime kahe ülikooli koostööd. Lisaks oleme aidanud lahendada kaasüliõpilaste muresid seoses distantsõppe korralduse ja õppeainete hinnete väljapanekuga ÕIS-i. Samuti oleme ka instituudi infot tudengitele jaganud.
Genoomika instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Sotsiaalteaduste valdkond
Valdkonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
2020/21 sügissemestril hoolitses SVÜK selle eest, et alati oleks valdkonna nõukogudes tudengite hääl esindatud, olgu selleks siis semestri alguses diskussioonid hübriidõppe võimaldamise osas või semestri lõpupoole omapoolse kandidaadi esitamine ühiskondlikult aktiivse töötaja preemiale (kes ka valituks osutus). Töötasime aktiivselt kaasa ka erinevates TÜÜE ning SV töörühmades, nagu näiteks SV arengukava koostamine. Hoidsime kontakti enda IÜKidega ning planeerisime ka üks-ühele kohtumisi, mis enamik sügissemestril ka tehtud said. IÜKide aktiivsusega saab rahule jääda – terve semestri peale on praeguste andmete järgi ainult 1 koosolek, kus tudengiesindajat kahjuks kohal polnud. Kahjuks jäi korraldamata sidususüritus, kuid loodetavasti saame selle ära teha kevadel (ideaalis näost-näkku kohtudes). Jõudsime enne distantsõpet ära külastada Narva kolledži, kus osutusime sooja vastuvõtu osaliseks ning saime kinnitust, et Narvas leidub mitmeid tublisid ja aktiivseid tudengeid, kes ei panusta ainult ülikooliellu, vaid ka kohaliku kogukonna tegemistesse. Hoidsime end ka aktiivsena sotsiaalmeedias, kus tegime regulaarseid postitusi ning lõime endale ka instagrami konto.
Kevadsemester 2020/2021
Instituutide üliõpilaskogud
Haridusteaduste instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
2020/21 sügissemetril olime juba õppinud kevadisest distants- ja hübriidõppe kogemusest ning oskasime paremini kommunikeerida tudengite ootusi ja kvaliteetse e-õppe tunnuseid ka kõrgematele positsioonidele. Võib öelda, et e-õppes on kindlasti toimunud suur areng meie instituudis – selle üle on hea meel! Kuid jätkuvalt ootame infot selle kohta, kui kuskil esineb veel probleeme sel teemal.
Lisaks kasutasime TÜÜE fondi toetust ning muretsesime instituuti mitmeid lauamänge, mida saaksid kasutada meie instituudi erialaorganisatsioonid oma üritustel, tudengid loengutevahelisel ajal mõnusa ajaviitena ning miks mitte ka praktikumides minitunni osana.
Lisaks HI nõukogu töös osalemisele on iga instituudi tudengiesindaja endale saanud ka lisarolli: stipendiumikomisjoni liige, doktorantuurireformi töörühma liige ning atesteerimiskomisjoni liige.
Johan Skytte poliitikauuringute instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Majandusteaduskonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Our first meeting took place on the 2nd of September 2020 where we got to know each other and were introduced to the Board. During the meeting, our roles and expectations were discussed. Shortly after, our plans for the academic year were drawn by Norman Vester. During the autumn semester, we prepared a survey for students of our institute about their opinion on the school’s admission process and their curriculum. The main purpose of this survey was to find out their level of satisfaction with the courses included in their curriculum, and to figure out what could be improved upon based on the student’s perspective on what is relevant in their field.
Our activities included maintaining proper presentation and communication with SVÜK. This was a little bit challenging as the Council meetings were in Estonian while half of us were international students with little to no knowledge of Estonian. We were quite involved in nominating the best teaching staff of the previous academic year. Additionally, we put together an assessment which was used by the Academic Committee during the attestation of one Professor from our institute. We also collaborated with other institute councils to advertise UTSU to students by putting up a banner in the Delta building.
Asides these and the active involvement of half of our representatives in the international student work group, where we discussed the issues international students are facing, and suggested the solution to these issues, it was pretty much quiet on our side.
Psühholoogia instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Ühiskonnateaduste instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Õigusteaduskonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Pärnu Kolledži üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Üks suurimaid saavutusi möödunud semestril oli uue Kolledži nõustaja tööle võtmine. Uue töötajaga on ka kohtutud ning ta jättis meeldiva mulje.
Pärnu Kolledžil oli sügissemestril plaanis korraldada nii suuremaid üritusi kui ka väiksemaid üritusi ning samuti esindada Kolledžit teiste poolt korraldatud üritustel. Me suutsime kaks esimese aasta tudengitele mõeldud üritust ära korraldada. Nendeks olid “Tutvumispidu” ja “Time Out.” Viimane oli korraldatud värskelt esindusse astunud tudengite poolt. Saime ka mõne filmi- ja viktoriini õhtu tehtud. Kuna Kolledž tähistab oma 25. aasta juubelit, siis oli plaanis ka suurejooneline “Jõulupidu,” läbi viia, mis oleks toimunud väljaspool kooli. Kahjuks jõudsid uued piirangud peale tulla. Kevadsemestriks on palju uusi ja põnevaid üritusi kavas – nii meelelahutuslikke kui ka harivaid. Samuti tähistame ka Pärnu Kolledži 25. aasta juubelit.
Narva Kolledži üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Meditsiiniteaduste valdkond
Valdkonna üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Tudengite parimaks esindatuseks oleme tegelenud üliõpilaste ideede ja murekohtadega igakuiselt nii meie instituutide üliõpilaskogudega kui dekanaadiga ning suhelnud suuremate ja väiksemate osapooltega, samuti oleme hääleõiguse ja mõtetega olnud kohal kõikidel valdkonna nõukogu koosolekutel ja TÜÜE volikogu istungitel. Oma toimetusi, valdkonna uudiseid, huvitavaid üleskutseid ja killukest huumorit jagame tudengitega sisukas kuukirjas, ühtlasi võtsime kasutusele arstiteaduse erialaringide infokirja, et tudengite postkaste täidaks kvaliteet, mitte kvantiteet. Pälvisime TÜÜE semestri teo tunnustuse tudengite gripivastase vaktsineerimise korraldamisega – vaktsineeritud said 487 tudengit, ülejääk annetati hematoloogilistele haigetele. Oleme uhked, et meie tudengid on olnud mõistvad e- ja hübriidõppe puuduste osas ning on keerulistel aegadel leidnud võimaluse aidata haiglates, hooldekodudes, kiirabis, laborites, testimispunktides ja Terviseametis. Jätkame üleskutsete ning tudengite tagasiside vahendamist ning seisame kliinilise õppe tudengite vaktsineerimishuvi eest, et tagada turvatunne ja parim võimalik õppekvaliteet, seejuures peame oluliseks kuldaväärt õppejõudude ja praktikate märkamist. Meile eraldatud ressursside eest hankisime sügissemestril nimesilte, meditsiinilisi kaitsemaske, pleede, lauamänge, võimlemispalle ja muud tarvilikku. Kevadsemestril avaneb võimalus üliõpilasesindajateks saada uutel usinatel, keda tervitame rõõmsalt!
Kevadsemester 2020/2021
Instituutide üliõpilaskogud
Bio- ja siirdemeditsiini instituudi üliõpilaskogu
Kevadsemester 2020/2021
- Kandideerimiskampaania – Uute bio- ja siirdemeditsiini instituudi üliõpilasesinduse kandidaatide värbamine. Tegime valimiskampaania promo-posterid professor Pärt Petersoniga.
- Valimiskampaania – Tegime Facebooki postitusi, et kutsuda üliõpilasi endale esindajaid valima.
- Atesteerimised – kahe õppejõu dokumentidega tutvumine ja atesteerimiskomisjonis õppejõudude kohta arvamuse avaldamine
- Aasta parima õppejõu valimised – Tegime 1.-3. kursuse tudengite seas küsitluse, kus nad said valida parimat prekliinilist õppejõudu.
- Osalesime instituudi nõukogu koosolekutel
- Osalesime MVÜKi koosolekutel
- Kuna õpe oli kevadsemestril suures osas distantsõppe vormis, oli Biomeedikum kevadel suhteliselt tühi.
Sügissemester 2020/2021
Meie saavutused:
- 13 koosolekut murekohtade kaardistamiseks ja plaanide pidamiseks
- Kohtumine rühma-ja kursusevanematega
- Biomeedikumi õppehoonesse kohviautomaadi paigaldus
- Koostöös TÜÜE bürooga uute õpialade kujundamine
- Kohtumised geneetika ja patofüsioloogia vastutavate õppejõududega õppeainete parendamiseks
- Schmidti keskuse müraprobleemi leevendamine
- Jooksvalt tudengite õiguste eest seismine ning nende nõustamine ja õigete spetsialistideni suunamine
- Kitlite ja tudengite kööginurga haldamise ümberplaneerimine
Kevadsemestrisse jäävad eesmärgid:
- TÜÜE valimistest teadlikkuse tõstmine
- Kevadsemestri ainete tagasiside kogumine
- BSMI esindajate töökvaliteedi tagasiside kogumine
- Kitlite ja tudengite kööginurga ümberplaneerimise elluviimine
- Uute õpialade edasine arendus
Farmaatsia instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Farmaatsia instituudi üliõpilaskogu 2020/21 õppeaastat läbiv eesmärk on olla tudengitele lähedal (ühe sõnumi kaugusel!) ja tõsta teadlikkust tudengite õigustest ja kohustustest. Selleks oleme eelkõige kasutanud eelmise FIÜK-i koosseisu poolt loodud Facebook’i gruppi, kuhu kuuluvad kõik proviisoritudengid. Oleme postitusi teinud iga paari nädala tagant ja vaatamisi on keskmiselt 110+ (kokku on grupis 125 tudengit). Kevadsemestri alguses saatsime laiali ka infokirja, kus võtsime kokku eelmise semestri tegevused ja andsime hoo sisse uuele.
Saime tänu MVÜKile muuta tudengite puhkeruumi mõnusamaks paigaks – uus veekeedukann, joogamatt, võimlemispall, pleedid-padjad, laud sülearvuti jaoks ja mõned lauamängud. Puhkeruumi sisustamist soovime kevadsemestril jätkata, kuna leidsime veel mitmeid probleeme, mis teevad ruumi kasutamise ebameeldivaks.
Oleme aktiivselt osa võtnud kõigist instituudi nõukogu koosolekust ning lisaks leppisime instituudi juhatajaga kokku igakuises õppekoosoleku toimumises tudengiesindajate, instituudi juhataja ja programmijuhi vahel. Esimene koosolek toimus jaanuaris ja arutasime eeskätt päevakajalist teemat “Lõpueksam ja/või uurimistöö proviisoriõppes” ning kevadsemestri toimumist. Osalesime aktiivselt ka MVÜKi poolt korraldatud igakuistes koosolekutes.
Olime väga meelitatud, et meid valiti TÜÜE vaimuks! Üritame seda tunnustust auga kevadsemestril edasi kanda!
Hambaarstiteaduse instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Kliinilise meditsiini instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Üheks oma oluliseks ülesandeks möödunud semestril pidasime (ja siiani peame) kontakt- ja kaugõppe omavahelise sobiva tasakaalu leidmist ja selle selgesõnalist edastamist kõigile osapooltele. Seetõttu saime kokku TÜ Kliinikumi infektsiooniteenistusega ning kooskõlastasime konkreetsed tingimused, mille alusel õppetöö korraldus haiglas toimuma peaks. Kuna koroonakriisis on oht, et haiglas tekib tööjõupuudus, korraldas TÜ Kliinikum abiõdede koolitusi, et vajadusel kiiresti leida personali sekka abikäsi. Meie andsime oma panuse, et leida oma instituudi tudengite seast hakkajaid noori, kes oleksid nõus läbima koolituse ja vajadusel Kliinikumile appi tõttama.
Lisaks koroonateemadele kogusime sügisel tudengkonna seast infot, kes käib Kliinikumi jalgrattaga ja sooviks seda hoida lukustatud parklas, ning andsime soovijatele vajalikud rattakaardid. Samuti sai Kliinikumi tudengite puhkeruum olulisi täiendusi uute mugavate tekkide, mõnusate lauamängude ja võimlemispalli näol. Veel ütlesime oma sõna sekka BSMIÜK korraldatud koosolekutel, et muuta mõndasid problemaatilisi õppeaineid tudengisõbralikumaks.
Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi üliõpilaskogu
Sügissemester 2020/2021
Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi üliõpilaskogu
Kevadsemester 2020/2021
Pärast küllaltki edukat esimest poolaastat ja kosutavat talvevaheaega jätkas neljaliikmeline sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi üliõpilaskogu oma tööga taas täistuuridel.
Kevadsemestrit sissejuhatav veebipõhine koosolek toimus 18. veebruaril sihiga seada instituudi üliõpilaskogu tegevusele uued eesmärgid ning jagada muljeid vahepeal toimunust. Koosolek andis ühtlasi vajaliku lükke leppida instituudi juhataja ja programmijuhi Priit Kaasikuga kokku ühine aeg, et arutada võimalust soetada instituuti veekeedukann ja mikrolaineahi. Läbirääkimiste teel määrati kohtumise ajaks 8. märts. Priit Kaasikuga aset leidnud koosolek osutus äärmiselt informatiivseks ja positiivseks, sest lisaks heakskiidule soetada sporditeaduste ja füsioteraapia instituuti soovitud köögitarvikud said koosoleku osapooled vahetada mõtteid ka muudel päevakajalistel teemadel.
21. märtsil valmis suhtlusvõrgustikus Facebook ka ühine vestlusgrupp instituudi tudengite, täpsemalt igalt bakalaureuseõppe õppekava kursuselt ühe või kahe esindaja, ja üliõpilaskogu vahel. Infokanali loomine oli tähtis selleks, et edastada tudengitele kiiresti vajalikku informatsiooni ning anda neile võimalus jagada meiega oma muresid või rõõmusõnumeid.
Järgmine oluline sündmus leidis aset 22. märtsil, mil toimus teine sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi üliõpilaskogu ning Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse juhatuse vaheline koosolek. Viimase raames arutati nii seni saavutatut kui pakuti lahendusi varem tekkinud raskustele. Ühtlasi andis koosolek juurde vajalikku motivatsiooni teha veel viimased järelejäänud kuud head esindajatööd.
29. aprillil saime üliõpilaskoguga lõpuks kätte kauaoodatud mikrolaineahju ja veekeedukannu, mille koheselt koos eelmisel poolaastal MVÜK-i abiga soetatud pleedide, võimlemispallide ja massaažirulliga instituudi tudengite puhkealale toimetasime. Samal päeval jõudis meili teel kõikide instituudi tudengiteni ka meie üliõpilaskogu pöördumine, milles jagasime üliõpilaskogu sügissemestri aruannet, et anda pisikene ülevaade üliõpilasesindajaks olemisest, ja kutsuda kõiki soovijaid üles kandideerima Tartu Ülikooli üliõpilasesindusse.
Viimane sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi üliõpilaskogu koosolek toimus 5. mail. Koosolek võttis peamiselt kokku seni tehtu, lisaks said kõik üliõpilaskogu liikmed teistega avameeli jagada, mis neile selle õppeaasta jooksul enim muret tekitas ja mis kõige rohkem heameelt valmistas.
On olnud igati õpetlik, proovile panev, uusi kogemusi andev ja rõõmuküllane poolaasta, mille käigus oleme saanud täide viia paljud õppeaasta algul seatud eesmärgid. Näiteks oleme oma instituuti muretsenud kauaoodatud mikrolaineahju ja veekeedukannu, lisaks täiendasime tudengite puhkeala mitmete pleedide, võimlemispallide ning kvaliteetse massaažirulliga. Loodame südamest, et oleme tänu loodud infokanalile innustanud ka oma instituudi tudengeid koolielus rohkem kaasa rääkima ning näidanud neile, et üliõpilasesindaja töö on lahe ja paljupakkuv.
Sügissemester 2020/2021
Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi üliõpilaskogu 2020/21 õppeaasta koosseis alustas oma neljaliikmelise meeskonnaga tööd 25. mail ühise suhtluskanali loomisega. 17. juunil saime kokku ja pidasime pikniku, et üksteisega tutvuda ning tuleva aasta esmased eesmärgid seada. Õppeaasta algus oli töine: käisime üheskoos pildistamas, kohtusime TÜÜE juhatusega, kohanesime TÜÜE uute e-lahendustega ja korraldasime üliõpilaskoguna kokkusaamisi.
Üliõpilaskogu koosolekud toimusid 3. septembril, 5. oktoobril ja 16. novembril. Septembris jaotasime omavahel vastutusalad, täiendasime kevadel seatud eesmärke ja korraldasime aasta õppejõukandidaadi esitamise. Oktoobris arutasime võimalust soetada instituuti veekeedukann ja mikrolaineahi ning korraldada instituudisiseseid filmi- või lauamänguõhtuid. Tutvustasime meie üliõpilaskogu sotsiaalmeedias, et ka teised tudengid meist kuuleksid. Novembris selgus, et kahjuks meie planeeritud üritused tuleb viiruse leviku tõttu ära jätta ja seega keskendusime mikrolaineahju ja veekeedukannu soetamisele. Õnneks said vastavad taotlused detsembris TÜÜE arengufondist rahastuse. MVÜK-i abiga saime veel lisaks soetada instituuti tudengite puhkealale mitmeid uusi asju: pleede, võimlemispalle, massaažirulle jm. 2020. aasta lõpus rõõmustasime üliõpilaskoguna väga, sest meie poolt esitatud kandidaat, skeleti-lihassüsteemi lektor Doris Vahtrik valiti meditsiiniteaduste valdkonna 2020. aasta õppejõuks.
Meie instituudi üliõpilaskogu oli sügispoolaastal esindatud TÜÜE sügisesel väljasõidul ja peaaegu kõikidel MVÜK koosolekutel ning läbis edukalt revideerimise. On olnud tegus poolaasta ja jätkame rõõmuga enda tegevust kevadpoolaastal.