Author:
Tartu Ülikooli üliõpilasesindus

Student representatives for the 2023/2024 academic year have been announced

On 3 May, the electoral committee confirmed the results of the general election of student representatives for the 2023/2024 academic year. You can find the list of those who were elected below. More detailed voting results, replacement lists and other information can be found in the Report of the Student Council Elections. The mandate of the new student representatives starts on 1 July 2023 and lasts until 30 June 2024.

All students of the University of Tartu could elect their student representatives, and each student could vote for one candidate in their institute and one candidate in their faculty. The voting period lasted from 21 April to 30 April. Elections were organised by an electoral committee: President of the Student Body Katariina Sofia Päts (chair of the committee), Legal Counsel of the Office of Academic Affairs Martin Pärn and a member of UTSU Monitoring Committee Laura Ilottu.

Read more about what the elected student representatives wrote about themselves when applying and what promises they shared.

Student representatives elected for the 2023/24 academic year

Faculty of Arts and Humanities

1. Elsa Triin Raidla
2. Anette-Mai Pirk-Birk
3. 
Aurora Ruus
4. Helen Link

5. Angela Puur

Institute of History and Archaeology

  1. Hanna-Riin Karu
  2. Sarah Bouirabdane
  3. Angela Puur
  4. Kirke Piiskoppel
  5. Eskarina Jaanus

Institute of Estonian and General Linguistics

  1. Johannes Sarapuu
  2. Laura Rebane
  3. Marianna Verpson

Institute of Philosophy and Semiotics

  1. Aurora Ruus
  2. Kätri Kiilberg
  3. Heldi Marleen Lang
  4. Mykyta Kabrel
  5. Ana Marić
  6. Mia Riin Roosalu

Institute of Cultural Research

  1. Saara Jaanisk
  2. Christofer Kivipalu
  3. Killu Issak
  4. Marta Selma Grünvald

Institute of Foreign Languages and Cultures

  1. Elsa Triin Raidla
  2. Ave Albert
  3. Erich Karl Moik
  4. Marleen Marjapuu

School of Theology and Religious Studies

  1. Elo Kaalep
  2. Nora Laukse
  3. Aron Aivar Frühling

Viljandi Culture Academy

  1. Deelia Kurg
  2. Betti Nora Raasman
  3. Jürgen Joost
  4. Joosep Katt

Faculty of Science and Technology

1. Anna Zobel
2. Iris Luik

3. Stina-Marie Maripuu

4. Agnes Rohtsalu
 
5. René Piik

Institute of Computer Science

  1. Stina-Marie Maripuu
  2. Heigo Tornik
  3. Ronald Judin

Institute of Physics

  1. Ida Pinte
  2. Amina Aliyeva
  3. Terje Tammekivi

Institute of Genomics

  1. Biancamaria Bonucci

Institute of Chemistry

  1. Mattias Kaspar Krõlov
  2. Paul Erik Olli
  3. Rasmus Rohtla
  4. Anna Zobel

Institute of Molecular and Cell Biology

  1. Marcella Laura Polverino
  2. Aleksandra Lupp
  3. Anita Lipu

Institute of Mathematics and Statistics

  1. Heleen Saarse
  2. René Piik
  3. Anet Ilustrumm
  4. Helene Loorents

Institute of Ecology and Earth Sciences

  1. Katariina Kurina
  2. Agnes Rosenberg
  3. Nele-Rita Põldma
  4. Brigitta Taling
  5. Anni Petron

Institute of Technology

  1. Andres Sakk
  2. Stepan Strelchenko
  3. Veronika Podliesnova
  4. Baiba Brūmele

Tartu Observatory

  1. Quazi Saimoon Islam

Faculty of Medicine

1. Emma Anni Koppel
2. Mattias Pettai

3. Andreas Kevin Põldvee

4. Hanna Marta Nellis

5. Martin Veližanin

Institute of Biomedicine and Translational Medicine

  1. Kadri Liis Laas
  2. Carolin Kuuskmäe
  3. Mahvish Faisal
  4. Kerda Pulk

Institute of Clinical Medicine

  1. Meeri Jürgenson
  2. Liisa Kirs
  3. Kristella Mariie Taimla
  4. Karmen Kukk
  5. Keitlin Pirn
  6. Kerti Bobõlski

Institute of Pharmacy

  1. Linda Maria Laane
  2. Mart Leo Ruus
  3. Hanna Marta Nellis
  4. Hanna Laura Sepp

Institute of Family Medicine and Public Health

  1. Liisa Hiob

Institute of Sport Sciences and Physiotherapy

  1. Andreas Kevin Põldvee
  2. Hanna Mägi
  3. Kreete Kalinin
  4. Martina Vesper

Institute of Dentistry

  1. Elis Udumets
  2. Linda Kasela

Faculty of Social Sciences

1. Elisabeth Rebase 
2. Teele Kanarbik

3. Petrik Saks

4. Hanna Kerstina Kartau

5. Julia Divonina

Institute of Education

  1. Teele Kanarbik
  2. Maarja Sõrmus
  3. Eva Margareta Päts

Johan Skytte Institute of Political Studies

  1. Yurii Kondratyk
  2. Riin Selart

School of Economics and Business Administration

  1. Ijeoma Faustina Ekeh
  2. Mariann Saabas
  3. Sofia Samoilova
  4. Kristjan Pulk

Narva College

  1. Inga Kaup
  2. Aleksander Kaznikov
  3. Vladlen Pokrova

Institute of Psychology

  1. Getter Lepp
  2. Anette Andresoo

School of Law

  1. Ann Viirmaa
  2. Mario Truu
  3. Gregor Pihlak
  4. Karl Erik Piirimees
  5. Anna Markina

Institute of Social Studies

  1. Hanna Kerstina Kartau
  2. Petrik Saks
  3. Liisa Jõerüüt
  4. Kerttu Kuku
lõigatud ÖÖraamatukogu 3

The Night Library will be open from May 20 to June 7

Enlighti kaasatuse konkurss

University of Tartu students welcome to apply for ENLIGHT Inclusion Award 2024

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

The 2024 orienteering course (re)introduces you to university dormitories