Autor:
Riigikogu

Kõrgkoolide üliõpilasesindused korraldavad Riigikogu liikmetele tudengivarjupäeva

Novembri esimesel nädalal toimub omanäoline tudengivarjuprojekt „Poliitikud ülikooli!“. Selle käigus kutsuvad kõigi Eesti avalik-õiguslike ülikoolide üliõpilasesindused Riigikogu liikmeid üheks päevaks jälgima üliõpilaste argipäeva. 

Poliitikute tudengivarjupäeva korraldamise põhjuseks on soov näidata parlamendi liikmetele, millise koormusega ning millises keskkonnas tudengid päevast päeva toimetavad. Saadikud saavad veeta terve päeva ühe tudengi tegemisi jälgides – käia temaga kaasas loengutel ja tööl ning olla osa tema teistest igapäevastest toimetustest. Eelkõige soovivad üliõpilasesindused sellise vahetu kokkupuute abil näidata poliitikutele üliõpilaste pingutusi majanduslikult hakkama saamisel.

TÜ üliõpilasesinduse aseesimehe Hanna Britt Sootsi sõnul on üliõpilaste majanduslik olukord raske. „Pole mingi uudis, et ülikoolidel on raske praeguste vahendite abil pakkuda kvaliteetset kõrgharidust. Tegelikult on mure aga veelgi laiem, sest me ei saa rääkida kõrghariduse helgest tulevikust, kui meie üliõpilastel pole sotsiaal-majanduslikult võimalik seda omandada,“ rõhutas Soots probleemi. Ta leiab, et nii vajaduspõhine õppetoetus kui ka tulemusstipendium peavad suurenema ning jõudma laiema hulga üliõpilasteni, et seda probleemi leevendada.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilasesinduse asejuhi Kristin Pintsoni sõnul tunneb nende üliõpilasesindus koos kogu kooliperega kõrghariduse rahastuse tõttu suurt muret. „Meil on niivõrd erilised õppimis- ja õpetamismeetodid, et need nõuavad ka keskmisest suuremaid ressursse. Enamikul õppekavadel toimuvad individuaalsed tunnid, mis on muusika- ja teatrialase loometegevuse arendamiseks hädavajalikud,“ räägib Pintson. Lisaks toob ta välja muusika- ja teatriakadeemia eesmärgi tagada muusika ja teatrikunsti järelkasv ning Eesti kultuuri kestmine. „Selliseid suuri ülesandeid pole võimalik aga sentide eest täita,“ lausus Pintson. 

Lisaks kõrghariduse ja tudengite majanduslikult ebasoodsa seisu teadvustamisele pakub tudengivarjupäev korraldajate arvates nii üliõpilastele kui ka poliitikutele erakordse kogemuse. „Üliõpilastel avaneb harukordne võimalus vestelda otse inimesega, kelle igapäevatööks on seadusloome ja riiklikult oluliste otsuste tegemine. Poliitikutel on aga võimalus näha, et elu üliõpilasena on palju enamat, kui vaid loengutes istumine,“ sõnas Soots.

Poliitikute tudengivarjuprojekt on planeeritud Riigikogu istungivabale nädalale ning leiab aset 31. oktoobrist 4. novembrini. Projekti eestvedajaks on Tartu Ülikooli üliõpilasesindus, lisaks osalevad ettevõtmises Eesti Maaülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilasesindused.

Rohkem infot projekti kohta leiab TÜÜE kodulehelt.

Tudengivarjuprojekt on jätk augusti lõpus toimunud meeleavaldusele, kus Tartu Ülikooli üliõpilasesindus korraldas akadeemilise õppeaasta avaaktusel kollektiivse sentidega kõlistamise, et juhtida tähelepanu kõrghariduse alarahastusele. 

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna esindajad

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna esindajad. Siit lehelt leiad kõigi humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna instituutide üliõpilasesindajad ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna ...

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna esindajad

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna esindajad. Siit lehelt leiad kõigi loodus- ja täppisteaduste valdkonna instituutide üliõpilasesindajad ning loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilaskogu ...

Esindajad teistes otsustuskogudes

Lisaks instituudi ja valdkonna üliõpilaskogudele kuulub Tartu Ülikooli üliõpilasesindajaid ka teistesse otsustuskogudesse. Nendeks on üliõpilasesinduse järelevalvekomisjon, Tartu Ülikooli senat ...