Autor:
Andres Tennus

Korduma kippuvad küsimused

Hea esindaja! 

Siit lehelt leiad vastused meilt enim küsitud küsimustele. Selgitame lahti lühendid ning anname ülevaate, kelle poole oma murega pöörduda.

Tartu ülikoolis on neli valdkonda (loodus- ja täppisteadused, humanitaar ja kunstid, sotsiaalteadused ja medititsiiniteadused). Igas valdkonnas on omakorda instituudid (näiteks ühiskonnateaduste instituut), mida ülikooli peale on kokku 32. 

Peaaegu kõigis instituutides (v.a ühes) on üliõpilaskogud, kus on 1-6 üliõpilasesindajat. Üliõpilasesindajad osalevad instituudi nõukogu töös​ ning on oma instituudi üliõpilaste silmad ja kõrvad. IÜKi esindajad kuuluvad ka instituudi nõukogusse, moodustavad sellest viiendiku (20%) ning saavad esitada ettepanekuid muudatusteks. Intituutide üliõpilasesindajate kontaktid.

Lisaks instituutidele on ka igas valdkonnas üliõpilaskogu, näiteks sotsiaalteaduste valdkonna üliõpilaskogu nimetus on SVÜK. VÜK-id moodustavad üliõpilaskonna volikogu. Volikogu on üliõpilaskonna kõrgeim otsustuskogu, kes valib üliõpilaskonna juhatuse, kinnitab üliõpilasesinduse eelarve ja võtab vastu poliitilisi seisukohti. Iga valdkonna üliõpilaskogu koosneb 5 liikmest (esimees, õppekvaliteedi spetsialist, TÜÜE vaim, IÜK meister ja kommunikatsioonispetsialist), kokku koosneb üliõpilaskonna volikogu 20 liikmest. Samuti kuuluvad VÜK-id valdkonna nõukogusse (moodustavad sarnaselt IÜK-idele valdavalt nõukogust 20%) ning koordineerivad IÜK-ide tööd. Viimase jaoks koostavad VÜK-id aastase tegevuskava, koordineerivad tegevusi ning nõustavad regulaarselt intituutide üliõpilaskogusid. Valdkondade üliõpilaskogude kontaktid.

Kogu üliõpilasesinduse tööd revideerib järelvalvekomisjon (JVK), kuhu kuulub 4 liiget. Järelvalvekomisjoni liikmete ülesanne on vastavalt JVK sisestele kokkulepetele revideerida ja toetada vastava TÜÜE meeskonna (näiteks VÜK või juhatus) tegevusi terve õppeaasta vältel, vajadusel tuletada meelde olulisemaid ülesandeid ja tähtaegu ning tagasisidestada eesmärke. Lisaks saab iga TÜÜE liige pöörduda JVK poole, kui tunneb, et soovib adresseerida mõnda TÜÜE-sisest probleemkohta, mida iseseisvalt lahendada ei saa. Järelvalvekomisjoni liikmete kontaktid.

Lisaks kuulub TÜÜE Eesti Üliõpilaskondade Liidu koosseisu. Eesti Üliõpilaskondade Liit (EÜL) on üliõpilaste katusorganisatsioon, mille eesmärk on seista üliõpilaste õiguste, vajaduste ja huvide eest riiklikul tasandil ning toetada üliõpilasesindusi nende töös. EÜL osaleb üliõpilasi puudutavate poliitikate väljatöötamises, tehes ettepanekuid ning selgitustööd Riigikogu, Vabariigi Valitsuse, ministeeriumite, kõrgkoolide ja sotsiaalsete partnerite suunal. EÜL-i kõrgeim otsustuskogu on üldkoosolek, kuhu kuuluvad esindajad kõigist 14-st liikmesüliõpilaskonnast (sh ka TÜÜE!). Üldkoosolek otsustab liidu üldised tegevussuunad ja poliitikad, kinnitab tegevuskava, võtab vastu eelarve ning valib juhatuse. TÜ esindajad EÜL üldkoosolekul

Iga valdkonna üliõpilaskogu (VÜK) esindaja kuulub oma rollile vastavalt vähemalt ühte TÜÜE töörühma. Töörühma on oodatud kaasa rääkima kõik esindajad. Töörühmad moodustatakse vastavalt vajadusele ning neid võib algatada iga esindaja. Töögruppide eesmärk on koos tegutsedes TÜÜE eesmärke ja/või projekte ellu viia. 

TÜÜE aseesimehed vastutavad õppekvaliteedi ning TÜÜE vaimu töögrupi tegutsemise eest. Õppekvaliteedi töögrupi eesmärk on arutada valdkonnaüleseid ja –spetsiifilisi õppega seotud probleeme, et murekohtadele tähelepanu juhtida. TÜÜE vaimu töögrupi eesmärk on korraldada esindajatele ning tudengkonnale üritusi, koosviibimisi jne. Vastavalt õppeaasta fookusteemadele toimuvad kohtumised ka kommunikatsiooni-, välistudengite, doktorantide, IÜK-meistrite, VÜK esimeeste, kõrghariduse rahastamise jm töörühmades.

Esmalt oleneb murest. Siit lehelt leiad hea ülevaate, kelle poole mis murega pöörduda. 

Kuid üldjuhul on nii, et instituudi üliõpilasesindajana võiksid oma murega esmalt pöörduda valdkonna esindajate poole, kes vajadusel kaasavad probleemi lahendamisse ka üliõpilasesinduse juhtkonda

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!