Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse (TÜÜE) ülesanne on seista üliõpilaste huvide ja vajaduste eest ning toetada neid oma õiguste kaitsmisel. Esinduses on enam kui 130 üliõpilast igast instituudist ja valdkonnast ning tööd koordineerivad üliõpilaskonna juhatus ja büroo. Üliõpilased on esindatud igas instituudi ja valdkonna nõukogus, senati koosolekul ja kõigis komisjonides, mis üliõpilaselu mõjutavad. See tähendab, et esindajal on sõnaõigus ja võimalus panustada ülikoolielu edendamisse. Igal kevadel valivad Tartu Ülikooli üliõpiased endale uued esindajad, kelle mandaat kestab üks aasta. Samuti toimub kevadsemestril Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse järelevalvekomisjoni, senati üliõpilasliikmete ja Eesti Üliõpilaskondade Liidu esindajate valimine ning TÜÜE juhatuse valimine. Valimised neile kohtadele toimuvad vastavalt TÜÜE valimiseeskirja järgi ja kandideerimine algab aprillikuu jooksul.
10.03 valimiste väljakuulutamine
24.03–06.04 kandideerimisaeg
21.–30.04 valimisaeg
05.05 valimistulemustest teavitamine
Renar Kihho, üliõpilaskonna esimees
Karmen Kukk, TÜÜE järelevalvekomisjoni liige
Eve Pehter, Tartu Ülikooli jurist
*Tartu Ülikooli üliõpilaskonna üldvalimiste valimistoimkonna on kinnitanud Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse volikogu.
Tartu Ülikoolis on neli valdkonda ja 32 instituuti ning peaaegu kõigis neis on üliõpilaskogud (vt joonis). Instituudi üliõpilaskogusid on 31 ja igaühes neis üks kuni kuus üliõpilasesindajat. Valdavalt moodustavad instituudi üliõpilaskogud instituudi nõukogust viiendiku, on selle sõnaõiguslikud liikmed ja saavad esitada ettepanekuid muudatusteks.
Ka igas valdkonnas on üliõpilaskogu, mis moodustab samamoodi valdavalt viiendiku valdkonna nõukogust. Üliõpilaskogu on nõukogu sõnaõiguslikud liikmed ja nad saavad esitada muudatusettepanekuid. Valdkondade üliõpilaskogud moodustavad üliõpilaskonna volikogu. Volikogu on üliõpilaskonna kõrgeim otsustuskogu, kes valib üliõpilaskonna juhatuse, kinnitab üliõpilasesinduse eelarve ja võtab poliitilisi seisukohti.
Üliõpilasesindajad kuuluvad ka ülikooli kõrgeimasse akadeemilisse otsustuskogusse ehk ülikooli senatisse ja Eesti üliõpilaskondade katuseorganisatsiooni ehk Eesti Üliõpilaskondade Liidu üldkoosoleku koosseisu.
Üliõpilasesinduse tööd koordineerib üliõpilaskonna juhatus ja büroo. Juhatuse moodustavad üliõpilaskonna esimees ja kuni kaks aseesimeest. Büroo abistab juhatust tööde elluviimisel. Kogu üliõpilasesinduse tööd revideerib järelevalvekomisjon.
Kui vaatad eestpoolt joonist TÜÜE struktuuri kohta, siis näed, et see on jaotatud värvide järgi nelja valdkonna ja seejärel omakorda instituutide vahel.
Valdkonna üliõpilasesindaja seisab terve oma valdkonna tudengite eest, on toeks instituutide üliõpilasesindajatele ja esindavad neid TÜÜE kõrgeimas otsustuskogus, milleks on volikogu. Ühe valdkonna üliõpilasesindajad moodustavad valdkonna üliõpilaskogu (VÜK).
Instituudi üliõpilasesindaja seisab just oma instituudi tudengite eest. Ühe instituudi üliõpilasesindajad moodustavad instituudi üliõpilaskogu (IÜK).
Kuigi nii valdkonna kui ka instituudi üliõpilasesindajad seisavad tudengite õiguste eest, on neil siiski mõneti erinevad kohustused (vt tabel).
Tabel. Instituudi ja valdkonna üliõpilaskogu erinevuse ja sarnasused
Töörühmi on kokku kuus: esimeeste töörühm, kommunikatsioonitöörühm, õppekvaliteedi töörühm, TÜÜE vaimu töörühm, IÜK-meistrite töörühm ja välistudengite töörühm. Üliõpilasesindaja töö toimub peamiselt Teamsi ja Outlooki suhtluskanalites.
Valdkonna nõukogu on valdkonna kõrgeim otsustuskogu, mille pädevuses on muu hulgas valdkonna arengukavade ja eelarve vastuvõtmine.
Instituudi nõukogu on instituudi kõrgeim otsustuskogu, mille pädevuses on muu hulgas instituudi arengukavade ja eelarve vastuvõtmine, õppekavade arutelud ning uute töötajate valimine.